site.btaКале Рованперя оглавява класирането в рали Чили преди последните четири етапа

Кале Рованперя оглавява класирането в рали Чили преди последните четири етапа
снимка: Peo Möller/TT News Agency via AP, архив

Световният първенец Кале Рованперя (Финландия, GR Yaris Rally1 HYBRID) оглавява класирането след 12 изминали етапа в рали Чили, 11-и кръг от световния шампионат по автомобилизъм на различни настилки.

Осемкратният световен шампион Себастиан Ожие (Франция, GR Yaris Rally1 HYBRID) призна, че битката му за рекордна девета титла вероятно е приключила, след като се оттегли от съботния предпоследен етап. Французинът удари камък точно преди финала на една от специалните отсечки и повреди предното окачване на автомобила си.

Съотборникът на Ожие – Ровенперя има 15.1 секунди преднина пред Елфин Еванс (Великобритания, GR Yaris Rally1 HYBRID) преди последните четири етапа на чакъл днес.

Еванс водеше, след като спечели три от четирите сутрешни етапа в събота, но предимството му от повече от 13 секунди изчезна на предпоследния етап за деня, когато беше забавен от влошаващото се време и гъстата мъгла.

Трети към момента е шампионът 2019 година От Тенак (Естония, i20 N Rally1 HYBRID), 18.5 секунди зад Еванс и на 33.6 от лидера Кале Рованперя.

„Условията бяха наистина трудни. Гъста мъгла и някои от най-предизвикателните етапи за годината според мен. Никога не съм правил нещо подобно, това е лудост. Шофирате и просто се опитвате а останете на пътя – това е голямо предизвикателство“, заяви Рованперя.

Лидерът в шампионата Тиери Нювил (Белгия, i20 N Rally1 HYBRID) се движи на четвърто място, на 43.7 секунда от лидера. Той има 34 точки преднина в класирането пред Тенак и 38 пред Ожие.

Състезаващият се с български лиценз руски пилот Николай Грязин (C3) е с общо девето време и продължава да оглавява подреждането в клас WRC2.

Към 11:21 на 29.09.2024 Новините от днес