site.btaЗлатен и сребърен медал за България на европейското първенство по спортно катерене

снимка: БФ спортно катерене

Златен и сребърен медал спечелиха българските състезатели на европейското първенство по спортно катерене за юноши и девойки, което се проведе във френския град Троа.

Участниците, разделени в трите възрастови категории на катеренето U16 (Youth B), U18 (Youth A), U20 (Juniors), се състезаваха за призовите места  в дисциплините трудност, боулдър и скорост. Над 500 състезатели от 35 страни взеха участие в шампионата.

Най-добрата българска състезателка в катеренето Александра Тоткова добави ново отличие в богатата си спортна колекция – златен медал от европейското първенство в дисциплината трудност при девойките U20. След колебливо начало в квалификацията, където остана 19-та, Тоткова бързо намери своя ритъм и форма в следващите два кръга на състезанието, и отново беше над всички в коронната си дисциплина – трудността.

Другият български медалист в състезанието е Слав Киров, който спечели среброто в дисциплината боулдър при юношите U20. Това е втори медал за Слав Киров от голямо състезание в рамките само на месец, след бронзовия медал от световното първенство в Гиянг, Китай в края на август.

Българският отбор успя да излъчи в двете дисциплини общо 3-ма финалисти (1во-8-мо място) и 13 полуфиналисти (9-то-24-то място)

Класирането на останалите състезатели от българския отбор:

Боулдър:

U20: девойки – Александра Тоткова – 22-ро място; юноши – Николай Русев - 15-то място

U18: девойки – Валисия Мей – 10-то място, Петра Барова – 38-мо място, Вероника Игнатова – 46-то място.

U16: девойки - Ида Христоскова – 8-мо място, юноши - Денис Бечев – 23-то място, Борис Бечев – 40-то, Стефан Кирчев – 49-то място.

В отборното класиране в дисциплината боулдър българският отбор зае 9-то място сред 35 страни - участнички.

Трудност:

U20: юноши - Слав Киров – 12-то място, Николай Русев – 20-то.

U18: девойки - Валисия Мей – 10-то място, Вероника Игнатова и Петра Барова съответно 35-то и 36-то място; юноши - Иван Русев – 24-то място, Боян Киров – 39-то.

U16: Ида Христоскова - 27-мо място; юноши - Денис Бечев – 17-то място, Стефан Кирчев – 23-то място.

В класирането по нации в трудността българският отбор е 10-ти от 34 страни – участнички в дисциплината.

Към 01:12 на 30.09.2024 Новините от днес