site.btaЛициле Тебого спечели спринта на 200 метра от кръга на Диамантената лига в Цюрих

Тебого (на снимката) записа време 19.55 секунди / Снимка: Michael Buholzer/Keystone via AP

Олимпийският шампион Лициле Тебого спечели спринта на 200 метра за мъже от кръга за Диамантената лига в Цюрих, който е предпоследен за сезона в леката атлетика и бе проведен при неблагоприятни условия с ниски температури и вятър.

Тебого преодоля дългата спринтова дистанция с време 19.55 секунди и победи отново сребърния олимпийски медалист Кени Беднарек, който изостана с две стотни и записа личен рекорд. Трети финишира неговият американски сънародник Ериън Найтън с 19.79 секунди.

Тебого, първият африкански олимпийски шампион в спринта на 200 метра в историята, бяга в коронната си дисциплина, след като през уикенда спечели и на 100 метра в Рим. Там той победи бившия световен шампион Крисчън Коулман от САЩ.

Ша'Кари Ричардсън пък спечели на 100 метра при дамите. Американката, която остана втора на Олимпиадата зад първата шампионка на Санта Лусия - Джулиан Алфред, този път победи съперничката си с четири стотни разлика и време 10:84 секунди. Трета остана Дина Ашър-Смит от Великобритания с 10.89 секунди.

Шведският състезател и олимпийски шампион Арманд Дуплантис продължи впечатляващата си серия от победи в овчарския скок за мъже и в кръга от Диамантената лига в Цюрих.

Дуплантис не показа признаци на умора след победата си в демонстративното бягане на 100 метра срещу Карстен Вархолм в сряда. Световният рекордьор започна с ниските за него 5.62 метра и прескочи следващия рунд, а в третия оглави отново класирането с 5.82.

Единственият друг състезател с успешен опит на тази височина бе сребърният медалист в Париж 2024 Сам Кендрикс. Двамата не успяха да прескочат летвата на 6.02 метра, но Дуплантис получи победата по критерий. Той остана само с тази непреодоляна височина, докато американецът имаше неуспешен опит и на 5.42 метра.

Къртис Маршал от Австралия допълни челната тройка с 5.72 метра.

В Цюрих нямаше условия за световни рекорди, но някои лекоатлети спечелиха с лични върхови постижения. Ямайската състезателка Шиан Салмън победи в бягането на 400 метра с препятствия с най-добро време в кариерата си от 52.97 секунди, а Рошон Кларк постави рекорд за сезона с 47.49 в дисциплината за мъже.

Кенийката Беатрис Шебет пък бе първа на 5000 метра с рекорд за сезона и за Диамантената лига - 14:09.52 минути.

Към 02:25 на 06.09.2024 Новините от днес