site.btaГригор Димитров се отказа в края на мача срещу Франсис Тиафо и отпадна на четвъртфиналите на Откритото първенство на САЩ

Снимка: AP Photo/Eduardo Munoz Alvarez

Най-добрият български тенисист Григор Димитров загуби от американеца Франсис Тиафо след 3:6, 7:6 (5), 3:6, 1:4, при което българинът се отказа заради контузия и болка, която не му позволи да продължи. Така той отпадна на четвъртфиналите на Откритото първенство на САЩ и не успя да повтори най-доброто си постижение от Ню Йорк от 2019 година, когато достигна до полуфиналите. Тогава той победи на четвъртфинал легендата Роджър Федерер, който изгледа този мач на живо от ложите на централния корт "Артър Аш".

Това бе осми четвъртфинал на Димитров на турнирите от Големия шлем, като той е спечелил три от тях и е загубил пет.

Първият гейм започна със сервис на българина, като при оспорвана игра, минала през равенства, Димитров успя да поведе в мача с 1:0. До 2:2 всеки взимаше подаването си, но определено на родения в Хасково тенисист му бе по-трудно. Първият критичен момент за родния състезател бе в петия гейм, когато той спаси два точки за пробив, но при третата Тиафо успя да спечели частта, а след това затвърди пробива за 4:2. Димитров взе следващия гейм, на свой сервис, но американецът със сигурност се чувстваше по-добре на корта, бе по-агресивен и форхендът му влизаше отлично близо до крайните линии на корта. В деветия гейм представителят на домакините стигна до три сетбола при 40:0 и сервис на Димитров. Българинът успя да се защити, но при четвъртата възможност Тиафо го проби за втори път в сета и го спечели с 6:3 за 52 минути.

Франсис Тиафо получи предимството да сервира първи във втория сет и започна уверено с 1:0. В четвъртия гейм Григор Димитров направи поредни двойни грешки при своето подаването, което позволи на американеца да пробие, а след това и да затвърди пробива при 4:1. Тук българинът спечели сервиса си на 0, а след това направи и първи пробив в мача при третата си възможност в гейма след много по-разумна и хладнокръвна игра. Димитров изравни за 4:4 на свой сервис в гейм, в който направи два поредни аса, а играта бе спряна за кратко и защото едно от момчетата, които подават топките на корта, трябваше да гони пеперуда, настанила се в полето на Тиафо. В деветия гейм на американеца отново му се наложи да спасява точка за пробив, но успя да се защити и след това спечели частта с къса сечена топка, пусната на мрежата. Последва размяна на сервиси, като се стигна до 6:6 и тайбрек в частта. В тайбрека всеки печелеше подаването си до 3:3, когато бяха сменени полетата. Димитров направи първи мини пробив за 5:3 с бекхенд по правата, който принуди Тиафо да извади топката в аут. При 6:3 българинът направи две поредни двойни грешки и даде възможност на американеца да се върна в гейма. Той обаче също направи двойна грешка и Димитров изравни сетовете след 7:5 за общо 2 часа и 4 минути игра.

В третия сет играта вървеше равностойно до 2:2, когато на сервис на Димитров Тиафо се възползва от втората си възможност за пробив и взе подаването на българина. Геймът бе огледално повторение на първия, като при 5:3 за американеца, той направи втори пробив и затвори частта при 6:3.

Между третия и четвъртия гейм Григор Димитров взе медицински таймаут, защото изпитваше силни болки в задната част на лявото бедро. От щаба на българина го убеждаваха да се откаже, но той предпочете да доиграе мача достойно. Димитров, който бе най-възрастният участник на четвъртфиналите на турнира, имаше физически проблеми и с мача с руснака Андрей Рубльов в миналия кръг, но ги преодоля и спечели.

Четвъртият сет започна с успех и пробив за Франсис Тиафо, който поведе с 3:0. Димитров успя да спечели едно свое подаване, но загуби веднага следващия гейм и силните болки го принудиха да се откаже от игра преди неминуемия край на мача. Целта му бе да спечели един гейм, като след това се отказа, за да не рискува по-големи проблеми със здравето си.

Франсис Тиафо пък ще играе на изцяло американски полуфинал в Ню Йорк срещу Тейлър Фриц, което осигурява място на финала на представител на домакините за огромна радост на публиката.

Към 10:13 на 04.09.2024 Новините от днес