site.btaГригор Димитров не срещна трудности с австралиеца Ринки Хиджиката, класира се за третия кръг на Откритото първенство на САЩ

Снимка: AP Photo/Seth Wenig

Най-добрият български тенисист Григор Димитров се класира за третия кръг на Откритото първенство на САЩ след експресен успех над австралиеца Ринки Хиджиката с 6:1, 6:1, 7:6 (4). Мачът в Ню Йорк продължи 2 часа и 10 минути под жаркото слънце и температура от 33 градуса.

Това бе трета поредна победа на Димитров над австралийския му съперник, срещу когото той вече спечели през този сезон на турнирите в Бризбейн и Монреал.

Българинът наложи доминация още в началото на мача, като спечели без проблем първите пет гейма, реализирайки два пробива. Едва в този момент Хиджиката взе своето подаване, но след това Димитров затвори частта при сервиса си за 34 минути.

Във втората част хасковлията започна с пробив и го затвърди за 2:0. Австралиецът спечели третия гейм, но това бе всичко от него в тази част, като до края българският тенисист бе безпогрешен - ново 6:1.

Третата част бе по-оспорвана. Двамата играха равностойно до 2:2, но след това Димитров взе подаването си и направи брейк за 4:2. Хиджиката за първи път проби българина в мача в седмия гейм, като намали изоставеното си - 3:4, а след това изравни. Българинът  стигна до два мачбола при 6:5 и сервис на противника, но австралиецът успя да спаси първия с ас на втори сервис, както и втория, като излезе смело на мрежата. Това му даде увереност и той спечели гейма и се стигна до тайбрек. В него Димитров демонстрира класата си, като първо поведе с мини пробив за 2:0, а след това още два пъти взе сервиса на съперника за 5:1. Българинът имаше няколко мачбола при 6:1, но пропусна първите три, като все пак затвори мача при общо шестата си възможност.

Григор Димитров направи цели 15 аса от сервис срещу 5 за Хиджиката. Той спечели 90 процента от точки си на първи сервис и 59 процента на втори, като по този показател превъзхождаше много опонента си. Димитров направи и двойно повече печеливши удари - 36 срещу 17 за австралиеца.

В третия кръг на турнира от Големия шлем Димитров, полуфиналист на "Флашинг Медоус" в Ню Йорк през 2019 година, очаква победителя от двубоя между аржентинеца Себастиан Баес и Талон Грикспоор от Нидерландия, които играят по-късно тази вечер.

Към 23:23 на 28.08.2024 Новините от днес