анализ

site.btaПариж 2024 предложи редица паметни моменти и исторически постижения, превръщайки се в може би най-интересната и гледана Олимпиада

Михаин Лопес (на снимката) спечели петата си поредна титла в борбата и се оттегли от спорта / Снимка: AP Photo/Eugene Hoshiko

През историческите постижения на Симон Байлс, Сифан Хасан, Кейти Ледецки, Леон Маршан, Михаин Лопес и Стеф Къри, през абсолютните рекорди по зрители и посещаемост, както и през безкрайните шеги в интернет около забавните и култови моменти, Олимпийските игри в Париж бяха може би най-интересните и най-впечатляващи за последните няколко десетилетия. Париж прие над 10 хиляди състезатели от 206 страни и агенция ДПА направи кратък очерк на това, което ще остане в историята.

Токио 2020 не успя да приеме много зрители заради все още бушуващата Ковид пандемия, но Париж бе дом за всеки, който обича спорта на живо. Коронавирусът обаче също не отсъстваше от Олимпиадата, като най-популярният състезател, който даде положителен тест, бе американският лекоатлет Ноа Лайлс.

Дебютанти на Олимпийските игри бяха брейкденса и дисциплината крос в кану-каяка, като идеята на организаторите е да бъде привличана младата аудитория. Това беше целта и на пищната церемония по откриване, проведена за първи път в историята по течението на река - Сена. Париж предложи на света уникално шоу за старт, като единственият минус бе проливният дъжд, пише ДПА. Именно той отложи триатлона и плуването в открити води, които трябваше да започнат именно в река Сена.

Церемонията не премина и без недоволни, но те бяха в пъти по-малко от тези, които имаха проблем със случилото се на турнира по бокс за жени. В него шампионки станаха Лин Ю-Тин от Тайван и Имане Хелиф от Алжир, които бяха дисквалифицирани от Международната боксова асоциация (ИБА) на последното световно първенство заради тестовете на състезателките за полови хромозоми. Международният олимпийски комитет (МОК) обаче организира турнира в Париж и те бяха допуснати до участие.

Скандалите на Олимпиадата бяха гръмки, но малко. Французите специално се обединиха, изпълваха всяка зала и подкрепяха изключително бурно местните състезатели, след като прекараха седмици наред в обстановка на политическа несигурност. Домакините стигнаха до петото място в класирането по медали и подобриха почти двойно постижението си от Токио с 16 златни отличия и сбор от 64.

Играчите по Ръгби-7 и голямата звезда на отбора Антоан Дюпон бяха сред първите, усетили любовта на нацията, след като французите стигнаха до финалния мач. В него те победиха Фиджи с 28:7, а Леон Маршан продължи серията с четири златни медала и един бронз в плуването. Той също така направи безпрецедентен дубъл на бруст и бътерфлай, а феновете перифразираха националния химн в негова чест.

На турнира изпъкна и националната икона Теди Ринер, който взе участие в церемонията по откриването и скоро след това спечели два златни медала на турнира по джудо.

"Невероятна седмица. Насладих се на всеки един момент от олимпийския турнир, на който публиката беше като полудяла. Чак ми беше приятно просто да гледам отстрани. Наистина стана супер", заяви Маршан, цитиран от германската агенция ДПА.

В басейна Маршан беше най-успешният състезател, изпреварвайки и американката Тори Хъск, която прибра три златни медала и два сребърни. В Париж като цяло има десетима спортисти с по три титли, включително американската спринтьорка Габи Томас и новозеландската състезателка в кану-каяка Лиза Карингтън. Последната вече има осем златни медала от Олимпийски игри.

С един повече - девет, е американката Кейти Ледецки, която се присъедини към елитна компания с четири поредни титли в една дисциплина. Тя триумфира за първи път на 800 метра свободен стил на Олимпийските игри в Лондон, след което защити титлите си в Рио, Токио и Париж. И това обаче не е абсолютен рекорд, тъй като именно на френска земя видяхме спортиста с най-много златни отличия в историята в една дисциплина. Това е Михаин Лопес, който е непобеден в категория до 130 кг на борбата класически стил от Пекин 2008 насам.

След като постави рекорда си във финала на 130 кг, Лопес събу обувките и ги остави в центъра на тепиха в знак на оттегляне. Той не единственият, тъй като в Париж приключиха кариерите и на двама легендарни тенисисти - на Анжелик Кербер от Германия и на двукратния шампион Анди Мъри от Великобритания.

Най-много звезди в залата пък привлече гимнастичката Симон Байлс, която заслужи три златни отличия и едно сребърно. Американката и останалите състезатели в спортната гимнастика радваха на живо знаменитости като бившия куотърбек Том Брейди, актрисите Никол Кидман и Натали Портман, певицата Лейди Гага, актьора Том Круз и много други.

"Гордея се с нещата, които направих на този турнир. Измина дълга седмица и състезанията бяха тежки. Вложих много усилия, за да стигна до тук. Смятам, че всичко това си струваше", каза Байлс.

Байлс и останалите момичета и момчета от американската делегация отново оставиха САЩ на върха в класирането по медали. Те завършиха с 40 златни, 44 сребърни и 42 златни отличия, като Китай изостана на второто място само по броя на вторите места. Япония се класира на трето място с двойно по-малко титли, което е явно доказателство за спортната мощ на американците и китайците.

САЩ всъщност завърши на първото място в класирането по медали в последния възможен момент, след като баскетболният отбор за жени победи трудно Франция на финала. Малко по-рано и мъжете очаквано станаха шампиони благодарение на отлична игра на Стеф Къри. За неговия съотборник Кевин Дюрант това бе четвърто олимпийско злато.

Общо 84 нации стигнаха до медалите в Париж, като България го направи сравнително късно - на 8 август. Тогава Семен Новиков спечели титлата в борбата на 87 кг класически стил, а на следващия ден същото направиха Магомед Рамазанов на 86 кг свободен стил и Карлос Насар във вдигането на тежести до 89 кг. България завърши на 26-о място със седем медала, спечелени от Насар, Новиков, Рамазанов, Хавиер Ибаниес, Боряна Калейн, Кимия Ализаде и Божидар Андреев.

Сред тези 84 нации имаше и две с дебютни медали. Света Лусия стигна до злато в спринта на 100 метра чрез Джулиен Алфред, а отборът за бежанци получи бронз чрез боксьорката Синди Нгамба. В листата с медали отсъстваха неутралните състезатели от Русия и Беларус, които все пак имаха подиуми. Украйна пък заслужи 12 отличия, сред които три златни.

Паметните моменти на тази Олимпиада бяха много, а ДПА избра част от тях като най-интересни. Ноа Лайлс победи ямаеца Кишайн Томпсън с едва 5 хилядни на финала в спринта на 100 метра за мъже, където първият и последният бяха разделени от 12 стотни. Сифан Хасан пък достигна безсмъртието в бяганията на дълги дистанции, след като спечели маратона за жени само 36 часа след бронзовия медал на 10 км. Тя бе трета и на 5 км, а организаторите я наградиха по време на церемонията по закриването на Олимпийските игри.

В първата седмица не паднаха много рекорди, но във втората шведът Арманд Дуплантис подобри собственото си върхово постижение в овчарския скок с опит на 6.25 метра. Досущ като някои други олимпийски шампиони, той го отпразнува с мимики и препратки към турския състезател в спортната стрелба Юсуф Дикеч, който бе може би най-голямата звезда от всички. Той впечатли целия свят със спокойствието си, отказа от професионално оборудване и стрелбата с ръка в джоба.

Към 20:18 на 12.08.2024 Новините от днес