site.btaВ Китай смятат, че са победители в класирането по медали на Олимпийските игри, като си прибавят отличията на Хонконг и Китайско Тайпе

Снимка: AP Photo/Lee Jin-man

Китай празнува във вторник чрез държавните си медии и в социалните мрежи успеха на спортистите на страната на Олимпийските игри в Париж, като китайците спечелиха 40 златни медала - най-доброто постижение за Олимпиада извън страната, предаде АФП.

Китай е на второ място в класирането по медали, като има златни отличия колкото големия си геополитически съперник САЩ, но отстъпва в общия брой - 91 на 126.
За повече хора в страната обаче Китай е истинският победител от Олимпийските игри, като прибавят медалите, спечелени от Хонконг (4 от които 2 златни) и Тайван, явил се като Китайско Тайпе (7 от които 2 златни).

В Париж спортистите от Хонконг участваха в отделна делегация, докато Тайван, за който Китай има претенции, че е част от територията му, се представи като Китайско Тайпе.

За държавната медия "Пекин Дейли" олимпийският успех е плод на "двойното чудо в Китай - бързото развитие на страната и дългосрочната социална стабилност". За държавния вестник "Глобъл Таймс" успехът е "отражение на историческа необратима тенденция".

Държавната агенция на Китай поздрави китайските спортисти за това, че са "разпространявали приятелството" в Париж, като са устояли на "недобронамерените провокации", свързани със съмненията за употреба на допинг от китайските плувци.

Към 18:18 на 13.08.2024 Новините от днес