site.btaВарна винаги е стояла на европейската и световна карта на медицинската наука, каза зам.-ректорът на Медицинския университет в града


Варна винаги е стояла на европейската и световна карта на медицинската наука. Винаги сме държали на създаване на знания и научна дейност. Това каза професор Виолета Йотова, заместник-ректор на Медицински университет – Варна по време на регионалната конференция във Варна по проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", който Българската телеграфна агенция (БТА) изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК).
По думите й това се е видяло в последния период, когато университетите са били оценявани на база техния принос в световната наука. Имаме огромен проект за 28 млн. лева, който дава възможност не само да привличаме български млади учени да се връщат във Варна, но и да доведем водещи учени от Европа и света, които тук на място да обучат свои нови последователи, допълни проф. Йотова.
Заместник-ректорът каза също, че над 60% от факултет „Медицина“ са чуждестранни студенти. "Стремим се да бъдем новатори. Само за 2024 г. постъпилите средства в Медицински университет – Варна са над 8,5 млн. лева. Продължават дейностите по структурни проекти, като: „MUVE-TEAM“, TRANSTEM (програма „Хоризонт 2020“), CHiP-BiD (програма „ВИХРЕН“). Продължава изпълнението и развитието на вътрешните проекти за научно-приложими и иновационни изследвания в рамките на проект „MUVE-TEAM“, както и каталогизиране на научната апаратура и улесняване на достъпа до нея от изследователите. Университетът активно участва в Мрежата на научно-изследователските университети", поясни Виолета Йотова.
За 2024 г. Медицински университет – Варна има спечелени два нови проекта по програма „ВИХРЕН“, подадено е проектно TEAMING предложение по оста WIDENING на програма „Хоризонт Европа“. Ако това се случи, ще бъде изграден огромен научно изследователски център, свързан с науката в областта на онкологията. Също така е подадена една патентна заявка, а четири са в процес на подготовка, посочи зам.-ректорът.
"Работим със всички университети във Варна. Бяхме класирани на четвърто място с проект за програмни докторантури", каза също Йотова и уточни, че става дума за научно-изследователски университет с нужда от развитие на определена научна тема, до която са достигнали, като държавата заделя за това средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Хубавото на тези проекти е, че са мултиинституционални. Поддържаме много активна конгресна дейност, единствените данни в тези проекти са от град Варна. Всички се борим с това да повишим научната си публикационна активност и постигаме високи успехи в тази посока, заяви проф. Йотова.
Тя каза още, че срещат пречки в работата си заради несъгласувано законодателство в България по отношение на науката. "Това изисква една много голяма работа, в която университетите могат да бъдат много добри съветници", смята Виолета Йотова.
/БИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина