site.btaКитаецът Фан Чжъндун спечели олимпийската титла в тениса на маса при мъжете в Париж

снимка: AP Photo/Petros Giannakouris

Вицешампионът от Токио 2020 и втори в схемата Фан Чжъндун от Китай спечели олимпийската титла в тениса на маса на сингъл при мъжете на Игрите в Париж.

Чжъндун победи шведа Трулс Морегорд с 4:1 (7:11, 11:9, 11:9, 11:8, 11:8) във финалния двубой, продължил 49 минути.

22-годишният Морегорд, 19-и в схемата на надпреварата при мъжете, взе първия гейм с 11:7. Шведът поднесе една от изненадите на турнира, отстранявайки във втория кръг водача в схемата Ван Чуцин от Китай.

Фан Чжъндун обаче изравни след 11:9 в следващата част и поведе с 2:1 след нов успешен гейм, в който отново спечели с 11:9 за 11 минути игра. Последваха още два гейма, в които Трулс Морегорд опита за затрудни китайския си противник, но Чжъндун удържа водачеството и прибави златен медал към среброто си от преди три години.

В мача за бронзовото отличие 17-годишният французин Феликс Лебрун, трети в схемата победи Уго Калдерано от Бразилия с 4:0 (11:6, 12:10, 11:7, 11:6).

Най-оспорван бе вторият гейм, който Лебрун спечели с 12:10. Той донесе първи медал в тениса на маса за Франция от 2000 година насам.