site.btaЧън Мън защити олимпийската си титла в тениса на маса при жените в изцяло китайски финал

Китайката Чън Мън спечели за втори път олимпийската титла при жените в тениса на маса / снимка: АП/Petros Giannakouris

Олимпийската шампионка от Токио Чън Мън защити титлата си в тениса на маса при жените.

В изцяло китайски финал 30-годишната Чън победи водачката в схемата и световна шампионка Сун Инша с 4:2 (4:11, 11:7, 11:4, 9:11, 11:9, 11:6) гейма.

Мачът бе повторение на финала на Олимпийските игри в Токио, когато Чън Мън отново се наложи в шест гейма. Както и преди три години, така и сега 23-годишната Сун Инша спечели първата част на мача, но веднага след това по-опитната Чън Мън направи обрат, за да поведе с 2:1 гейма.

Сун Инша успя да изравни в четвъртия гейм, печелейки го с 11:9, но решаващият момент дойде в петия гейм, който олимпийската шампионка спечели с 11:9. Това сякаш пречупи световната шампионка Сун и в шестия гейм Чън Мън се наложи категорично с 11:6 точки.

В малкия финал, който също противопостави две азиатки, японката Хина Хаята се наложи с 4:2 (9:11, 13:11, 12:10, 11:7, 10:12, 11:7) гейма над южнокорейката Шин Юбин.

24-годишната Хаята стана втората представителка на Япония, която печели медал при жените в олимпийския турнир по тенис на маса след Мима Ито, която стори това преди три години на Игрите в Токио. 20-годишнат Шин пък пропусна да завоюва втори бронзов медал в Париж, след като по-рано тази седмица се качи на почетната стълбичка в турнира на смесени двойки заедно с партньора си Джон-хун Лим.

Крайно класиране в турнира по тенис на маса при жените на Олимпийските игри в Париж: