site.btaБотев (Пловдив) стигна до равенство в реванша с Марибор и продължава напред към втория квалификационен кръг на Лига Европа

Снимка: Официален сайт на ПФК Ботев (Пловдив)

Среща-реванш от първия квалификационен кръг на турнира на УЕФА Лига Европа:

Марибор - Ботев Пловдив 2:2 (1:0)
*Ботев продължава напред в турнира след общ резултат 4:3
голмайстори: 1:0 Ян Репас 13, 1:1 Кристиан Нвачукву 47, 1:2 Антъни Уджа 60, 2:2 Едгар Етиен Буре 80
стадион: "Людски врът", Марибор
главен съдия: Виталий Романов (Украйна)
жълти картони: Ивелин Попов, Ехидже Укаки, Николай Минков, Джеймс Ето'о (Ботев Пловдив)а
състав на Марибор (4-2-3-1): Ажбе Юг - Пиус Ширвис, Лан Видмар, Свен Карич, Мартин Милец - Жига Репас (63-Грегор Сикошек), Ян Репас Ц Редван Бурле (63-Едгар Етиен), Йосип Иличич, Макс Баришич (56-Марко Божич) Ц Арнел Якупович (74-Нико Гърлич)

състав на Ботев Пловдив (4-2-3-1): Матвей Игонен - Николай Минков, Йонас Там, Антоан Конте, Константинос Балоянис - Антонио Перера, Джеймс Ето'о, - Никола Илиев (46-Кристиан Нвачукву), Ивелин Попов (82-Сирики Диабате), Самуел Акере (69-Ехидже Укаки) - Антъни Уджа (86-Мартин Секулич)

Носителят на Купата на България Ботев (Пловдив) продължава напред към втория квалификационен кръг на турнира Лига Европа, след като играчите на Душан Керкез стигнаха до равенство 2:2 при гостуването си на Марибор в реванша между двата тима и с общ резултат 4:3 елиминираха словенския тим.

„Канарчетата“ се озоваха в ролята на догонващи още в 13-ата минута, когато Ян Репас реализира за Марибор, но през втората част „жълто-черните“ осъществиха пълен обрат с попадения на Кристиан Нвачукву и Антъни Уджа. В 80-ата минута Едгар Буре възстанови равенството за 2:2, но силите на словенците не стигнаха за нещо повече и така "жълто-черните" продължават в следващата фаза на турнира, където ще срещнат гръцкия гранд Олимпиакос. В първия мач Ботев ще гостува в Атина на 25 юли, а реваншът е седмица по-късно на стадион „Христо Ботев“ в Пловдив.

Домакините започнаха по-активно срещата на стадион "Людски врът" и в шестата минута бяха близо до гол. Йосип Иличич центрира прострелно от пряк свободен удар и Свен Карич засече с глава, изпреварвайки Матвей Игонен, но топката премина над напречната греда.

Шест минути след това голямата звезда на словенския тим Иличич отправи силен удар от границата на наказателното поле, преминал покрай вратата.

В 13-ата минута Марибор откри резултата. Ян Репас получи пространство да шутира от дъгата на наказателното поле и стреля неспасяемо в долния ляв ъгъл на Игонен за 1:0, като по този начин изравни общия резултат от двата мача.

Отборът на Ботев опита да отговори и в 37-ата минута стигна до първи точен удар. Отправи го Самуел Акере от около 20 метра, но Ажбе Юг нямаше проблеми да улови.

Така почивката дойде при гол аванс за словенския тим. На полувремето старши треньорът на „жълто-черните“ Душан Керкез извърши смяна и пусна в игра Кристиан Нвачукву на мястото на Никола Илиев.

Именно младият нигерийски футболист се превърна в герой за своя тим само две минути след подновяването на играта през втората част. Лан Видмар сбърка в собствената половина, Антонио Перера изведе Нвачукву отляво в наказателното поле и нигериецът преодоля Ажбе Юг с прецизен удар по диагонала в долния ляв ъгъл за 1:1.

Веднага след това Марибор можеше отново да поведе в резултата, но удар на Бурле от въздуха премина покрай вратата на Игонен.

Точно след час игра Ботев осъществи пълен обрат. Този път Кристиан Нвачукву влезе в ролята на асистент към Антъни Уджа, който засече неспасяемо с левия крак мекото подаване на нигериеца.

В 76-ата минута влезлият като резерва Никола Гърлич можеше да възстанови равенството с първото си докосване до топката, но ударът му от около 10 метра се отклони в крака на Йонас Там и излезе в корнер. Три минути след това изстрел на капитана на Марибор Мартин Милец от пряк свободен удар премина на сантиметри покрай гредата на Игонен.

В 80-ата минута словенският тим стигна до втори гол. След късо изпълнение на корнер топката бе центрирана към Едгар Етиен Буре, който надскочи Константинос Балоянис и от близка дистанция реализира с глава за 2:2.

До края на мача играчите на Анте Шимунджа притиснаха "канарчетата" в търсене на победата. В 88-ата минута Игонен успя да спаси нов удар на Буре с глава. Във втората минута от добавеното време изстрел на Ян Репас премина на сантиметри покрай гредата на българския тим. Така Ботев удържа равенството и продължава в надпреварата.