site.bta„Възкръсналият“ ръкопис на Петър Богдан ще бъде представен в Пловдив


Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ при БАН) ще представи на 29 април в Регионален исторически музей – Пловдив, „възкръсналия“ ръкопис на Петър Богдан – „За древността на бащината земя и за българските дела“, съобщават организаторите.
По думите им със съдействие на държавните власти в Италия, на ръководството на галерии „Естенси“ и на община Модена, на 10 май 2024 г. българската държава, в лицето на НАИМ при БАН получава като дарение сертифицирана репродукция на ръкописа на Петър Богдан.
Организаторите посочват, че Петър Богдан е първият български католически архиепископ. Ръкописът му е първият исторически трактат, посветен на България, написан по време на нашето Предвъзраждане. Разглежда християнското минало и настояще по българските земи с поглед към бъдещето - един от най-ценните български писмени паметници.
От екипа на музея уточняват, че дълго време в научните среди се е смятало, че трактатът е загубен във времето и до нас не е достигнал негов екземпляр. През 70-те години на миналия век проф. Божидар Димитров открива единични страници от негов редактиран препис в библиотеката на Ватикана. Единственият, известен до момента екземпляр, е издирен от проф. д-р Лилия Илиева през 2017 г. Той е част от колекцията на маркиз Кампори, завещана на Библиотека Естенси Университария (Biblioteca Estense Universitaria) в Модена, където се съхранява от 1887 г. до днес.
След откритието, ръкописът е издаден факсимилно в рамките на научния проект „Гутенберговата революция и българите“ през 2020 г., от университетското издателство на Югозападния университет „Неофит Рилски“ с предговор от проф. Лилия Илиева. Също през 2020 г., след тригодишно изследване, излиза от печат и критично издание на латинския текст на трактата на Петър Богдан, с превод и коментар, придружено с отделно изследване, посветено на палеографията, текстологията и езика на трактата, осъществено от д-р Цветан Василев. Двутомното издание е публикувано от университетското издателство „Св. Климент Охридски“, се казва още в съобщението.
Представянето на ръкописа се съпътства от две постерни изложби, едната от които е озаглавена „За древността на бащината земя и за българските дела“ и е посветена на историята на ръкописа. Тя е организирана и направена от Националният археологически институт с музей. Автор на изложбата и преводач на ръкописа е доц. д-р Цветан Василев към катедра „Класическа филология“ на Софийския университет.
Другата изложба е на тема „Католиците в България XVII -XX в.“ и представя приноса на католическата общност за запазването на духа на свободолюбие и национално самосъзнание в българските земи, както и за възстановяването на българската държавност. Автори са доц. д-р Радослав Спасов и д-р Бояна Минчева от Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
Събитието е по инициатива и се осъществява под патронажа на президента Румен Радев.
/АДМ
/ДД/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина