site.btaИва Деливерска спечели серията си на 100 метра с препятствия на Европейския шампионат по лека атлетика за юноши и девойки в Словакия

снимка: БТА

Ива Деливерска спечели серията си на 100 метра с препятствия на Европейското първенство по лека атлетика за юноши и девойки под 18 години в Банска Бистрица, Словакия. В първата серия рекордьорката на България в тази дисциплина надбяга останалите участнички с 13.47 секунди.

В четвърта серия Зофия Роджек (Полша) и Лиза Еркфелд (Швеция) успяха да бягат по-бързо от 15-годишна Деливерска съответно с 13.36 и 13.45 секунди.

Полуфиналите и финалът на тази дисциплина ще бъдат на 19 юли.

В квалификациите на скок височина за девойки Натали Костова с 174 и Натали Захариева с 171 сантиметра не успяха да се класират за финала.

15-годишната Карина Цончева участва в квалификациите на троен скок, но получи контузия и остана с резултат 11.87 метра, което не достига за финал.

Национален рекорд на 110 метра с препятствия за юноши под 18 години постави Християн Касабов в сериите на Европейския шампионат. Варненецът победи в серията си с 13.40 секунди и не остави никакви шансове за конкуренцията. 16-годишният възпитаник на треньора Симеон Попхлебаров коригира собствения си рекорд от 13.53 секунди, който постави на 6 юли, когато спечели балканската титла в Марибор, Словения.

Другият българин в сериите в тази дисциплина Здравко Здравков също подобри личния си рекорд с 14.16 секунди, но няма успя да се класира за полуфиналите, които ще бъдат много оспорвани.

Испанецът от български произход Марио Стефанов беше първи в първа серия с 13.58 секунди.

Полуфиналите и финалът в дисциплината са на 19 юли.

По-рано в четвъртък в дебютния ден от Европейското първенство за юноши и девойки до 18 години започна с участието на четирима българи. Първо се състезаваха Кристина Петкова (400 метра), Памела Ени (2000 метра стипълчейз), Йордан Киров (овчарски скок) и Теодор Янков (скок дължина).

Петкова, която беше представена като една от фаворитките в сериите на една обиколка, зае второто място с 55.86 секунди в горещото време на стадион "Дукла".

Петкова отстъпи само на Кара Дакоста (Великобритания), която беше далеч напред с 53.92 секунди, а най-бързото време даде водачката в европейската ранглиста за годината Анастасия Куш (Полша) с 53.66 секунди.

Времето на българката е 11-то от всичките 33 участнички, а полуфиналите са утре (19 юли).

Теодор Янков зае 19-о място в скока на дължина с 6.80 метра в тежка квалификация, която се забави около час заради проблеми с измервателната уредба. Българинът направи само един успешен опит, а резултат 6.98 метра щеше да му даде право на участие във финал.

В квалификацията на овчарски скок Йордан Киров прескочи 4.20 метра в третия си опит и зае 25-та позиция. Петнадесет атлети бяха допуснати до финала с резултат 4.60 и 4.75 метра.

Родната представителка Памела Ени почти достигна личния си рекорд в сериите на 2000 метра стипълчейз и записа резултат 7:00.67 минути, което не бе достатъчно, за да достигне до първите седем в решителното бягане.

Към 00:24 на 19.07.2024 Новините от днес