обобщение

site.btaОбщо седем медала за България от Световната Чалъндж купа по художествена гимнастика в Клуж-Напока

Стилияна Николова в съчетание с лента. Снимка: Владимир Шоков/БТА

Българските състезателки Стилияна Николова, Боряна Калейн и ансамбълът за жени спечелиха общо седем медала от Световната Чалъндж купа по художествена гимнастика в румънския град Клуж-Напока. Това беше последно състезание преди Олимпийските игри в Париж 2024.

Абсолютната европейска шампионка Стилияна Николова взе злато в многобоя, както и сребро на финалите на обръч, топка и бухалки, а на лента завърши пета. Боряна Калейн стана трета на топка, четвърта в многобоя, шеста на бухалки и седма на обръч, а ансамбълът завоюва титлата в многобоя, бронз на пет обръча и шесто място на три ленти и две топки.

В първия финал на обръч и двете българки имаха известни неточности. Николова, която вчера стана първа в многобоя, получи оценка от 35.200 точки (трудност 18.300; артистичност 8.500; изпълнение 8.400) и се окичи със сребърен медал.

Калейн беше оценена с 32.700 точки (17.500; 8.100; 7.150), след като имаше изпускане на уреда, и зае седма позиция.

Златото завоюва представителката на Израел Дария Атаманов с 36.450 точки, а трета е Маргарита Колосов (Германия) с 34.950.

Стилияна Николова спечели втори сребърен медал на финала на топка. Възпитаничката на Валентина Иванова получи 36.150 (19.200; 8.550; 8.400) точки за отличното си изпълнение. Боряна Калейн също игра силно и взе бронз с оценка 35.800 точки (18.800; 8.600; 8.400).

Шампионка стана златната медалистка в многобоя от първенството на планетата във Валенсия 2023 Даря Варфоломеев (Германия) с 36.400 точки.

Николова се нареди втора и финала на бухалки с резултат от 35.800 точки (18.700, 8.600; 8.500), за да вземе третото си сребърно отличие. В последния си финал Боряна Калейн записа шесто място с резултат от 33.400 (16.700; 8.400;8.300).

Златен медал на бухалки завоюва Даря Варфоломеев (Германия) с 35.850 точки, а трета е Дария Атаманов (Израел) с 35.200.

Шампионката в многобоя в Клуж-Напока Стилияна Николова завърши финалите, записвайки пето място на лента с 31.000 (14.800; 8.100; 8.100), след като допусна грешка.

Първа се класира представителката на Украйна Тайсия Онофричук с 32.900, втора е  Фани Пигницки (Унгария) също с 32.900, а бронзовото отличие взе Барбара Домингос (Бразилия) с 32.350 точки.

Ансамбълът на България за жени спечели бронзов медал на финала с пет обръча. Абсолютните европейски шампионки Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева стартираха много стабилно финалите и с резултат от 38.700 точки (трудност 22.000; артистичност 8.550; изпълнение 8.150) се наредиха на трета позиция. За тима това е второ отличие след златото в многобоя вчера.

Златото на пет обръча завоюва Израел с 39.400 точки, а на второ място е Италия с 38.750. В топ 6 са още Бразилия, Франция и Германия.

На финала на три ленти и две топки българките, водени от Весела Димитрова и Ясена Стойнева, завършиха на шеста позиция с 30.850 (17.100; 7.600; 6.150), след като допуснаха неточности.

Златен медал взе Испания с 34.700 точки, пред Франция с 33.850 и Украйна също с 33.850 точки.

Следващото състезание за българските грации са Oлимпийските игри в Париж, които започват на 26 юли. Състезанието по художествената гимнастика е от 8 до 10 август.

Към 17:19 на 22.07.2024 Новините от днес