site.btaАнсамбълът на България спечели титлата в многобоя на Световната купа по художествена гимнастика в Клуж-Напока

снимка: Владимир Шоков/БТА архив

Ансамбълът на България за жени спечели многобоя на Световната Чалъндж купа по художествена гимнастика в румънския град Клуж-Напока. Това е последно състезание за тима преди Олимпийските игри в Париж 2024.

Абсолютните европейски шампионки Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева изпълниха много силно композицията си с три ленти и две топки и получиха оценка от 34.700 точки (трудност 18.900; артистичност 8.550; изпълнение 7.250). Българките събраха 73.650 точки, след като вчера имат 38.950 на пет обръча.

Възпитаничките на Весела Димитрова и Ясена Стойнева се класираха за финалите и на двата уреда в неделя с първа по сила оценка на топки и ленти и втора на обръчи.

Ансамбълът донесе втора титла за България от надпреварата, след като по-рано Стилияна Николова стана първа в многобоя при жените, а Боряна Калейн се нареди на четвърто място.

На второ място при ансамблите завърши Бразилия със 71.850 точки (37.750 на обръчи и 34.100 на ленти/топки), а бронзовото отличие е за Израел със 71.000 точки (39.000 и 32.000). В класирането следват Италия, Испания и Франция.

В надпреварата участваха 11 отбора.

Съдия за България при ансамблите е Християна Тодорова, която днес бе в панела за изпълнение.

Водач на делегацията е вицепрезидентът на БФХГ Невяна Владинова.

Така утре българските гимнастички ще участват на девет финала индивидуално и при ансамблите на Световната купа в Клуж-Напока.

Към 22:21 на 13.07.2024 Новините от днес