site.btaФранция е полуфиналист на Евро 2024 след драма и победа с дузпи срещу Португалия

AP Photo/Frank Augstein

Четвъртфинален мач от Евро 2024 по футбол:

Португалия - Франция  3:5 след изпълнение на дузпи, 0:0 в редовното време и продълженията
при дузпите: 0:1 Усман Дембеле, 1:1 Кристиано Роналдо, 1:2 Юсуф Фофана, 2:2 Бернардо Силва, 2:3 Жул Конде, 2:3 Жоао Феликс-греда, 2:4 Брадли Баркола, 3:4 Нуно Мендеш, 3:5 Тео Ернандес
жълти картони: Жоао Палиня (Португалия), Уилям Салиба (Франция)
главен съдия: Майкъл Оливър (Англия)
"Фолкспаркщадион", Хамбург: 47 789 зрители
състави
Португалия: Диого Коща, Жоао Кансело (74-Нелсон Семедо), Рубен Диаш, Пепе, Нуно Мендеш, Жоао Палиня (90-Рубен Невеш), Витиня (119-Матеуш Нунеш), Бруно Фернандеш (74-Франсиско Консейсао), Рафаел Леао (106-Жоао Феликс), Кристиано Роналдо, Бернардо Силва
Франция: Майк Менян, Жул Кунде, Уилям Салиба, Дайо Упамекано, Тео Ернандес, Н'Голо Канте, Орелиен Чуамени, Едуардо Камавинга (91-Юсуф Фофана), Антоан Гризман (67-Усман Дембеле), Рандал Коло Муани (86-Маркюс Тюрам), Килиан Мбапе (106-Брадли Баркола)

Франция е вторият полуфиналист на Евро 2024. В повторение на финала от шампионата през 2016 година "петлите" се наложиха драматично с 5:3 след изпълнение на дузпи срещу Португалия. Воденият от селекционера Дидие Дешан състав взе реванш за поражението си срещу иберийците преди осем години, а това беше последният двубой за Кристиано Роналдо на европейски първенства. В редовното време и продълженията съперниците направиха равенство 0:0, а Испания очаква французите в следващата фаза на турнира в Германия.

В първите близо десет минути от двубоя в Хамбург нямаше опасни положения в двете наказателни полета и играта се развиваше предимно в центъра на терена.

След малко повече от четвърт час игра дойде първият шут в мача. Бруно Фернандеш би от далечна дистанция, но се получи рикошет и последва ъглов удар, от който не се стигна до сериозна опасност.

В 21-ата минута "петлите" опитаха да отговорят с опит за гол от сериозно разстояние на Тео Ернандес, но вратарят Диого Коща показа добър рефлекс и спаси спокойно.

Последваха спокойни моменти, в които съперниците се надиграваха тактически. В 42-ата минута Фернандеш стреля от фаул, топката премина над стената, но не намери очертанията на вратата. Първата част завърши без голове на "Фолкспаркщадион".

Четири минути след почивката звездата Килиан Мбапе би от границата на наказателното поле, но Коща нямаше проблеми и пак улови спокойно кълбото.

В 60-ата минута Жоао Кансело изведе Фернандеш в наказателното поле и халфът на Манчестър Юнайтед отправи удар, спасен от Майк Менян. Малко след това и Кансело шутира, но изпълнението му не беше точно.

Три минути по-късно Леао подаде за Витиня, но шутът на футболиста на Пари Сен Жермен не затрудни Менян, а веднага след това Кристиано Роналдо се опита да се разпише, но вратарят на Франция се намеси стабилно.

В 66-ата минута Рандал Коло Муани се озова на добра позиция в наказателното поле, но ударът му беше неточен.

След 71 минути игра "петлите" достигнаха до най-сериозното си голово положение. Топката достигна до Едуардо Камавинга и той стреля към десния ъгъл, но шутът му премина точна покрай вратата.

Четвърт час преди края на редовното време Усман Дембеле пробва да преодолее Коща с техничен изстрел от границата на наказателното поле, но топката се озова в аут.

В 88-ата минута Н'Голо Канте би във вратаря Диого Коща.

Първото положение в продълженията беше в полза на иберийците. Кристиано Роналдо получи на много добра позиция в наказателното поле, но изпрати кълбото високо над вратата. В 101-ата минута Рафаел Леао не успя да се възползва от добро центриране, след като изстрелът му отново беше блокиран.

На почивката между двете продължения Килиан Мбапе беше заменен принудително от Брадли Баркола.

В 108-ата минута появилият се в игра като резерва Жоао Феликс беше много близо до откриване на резултата. Той засече центриране на Франсиско Консейсао, но ударът му с глава срещна външната страна на мрежата. Точно преди да изтече второто продължение Нуно Мендеш също пропусна шанс да се разпише.

При дузпите всичките петима френски национали бяха точни от бялата точка, докато 11-метровият удар на португалеца Жоао Феликс срещна страничната греда.

Към 03:20 на 06.07.2024 Новините от днес