site.btaТри спасени дузпи от Диого Коща изпратиха Португалия на четвъртфинал на Европейското първенство по футбол срещу Франция

Бернардо Силва - 3:0

*пропусната дузпа в редовното време: Кристиано Роналдо (Португалия) - 105-а минута червен картон: Матияж Кек (Словения) - треньор (105+1-а минута) Жълти картони: Роберто Мартинес (треньор), Жоао Кансело (Португалия), Ваня Дръкушич,
Жан Карничник, Яка Бийол, Йон Горенц-Станкович, Юре Балковец (Словения) Главен съдия: Даниеле Орсато (Италия) Помощници: Чиро Карбоне и Алесандро Джалатини (Италия) Стадион "Дойче банк Парк": 46 576 зрители Състави: Португалия: Диого Коща, Жоао Кансело (117 - Нелсон Семедо), Пепе (117 - Рубен Невеш), Рубен Диаш,
Нуно Мендеш, Жоао Палиня, Бруно Фернандеш, Витиня (65 - Диого Жота), Бернардо Силва,
Кристиано Роналдо, Рафаел Леао (76 - Франсиско Консейсао) Словения: Ян Облак, Жан Карничник, Ваня Дръкушич, Яка Бийол, Юре Балковец, Петър Стоянович (87 - Бенямин Вербич),
Адам Гнезда Черин, Тими Елшник (106 - Йосип Иличич), Ян Млакар (74 - Йон Горенц Станкович),
Андраж Шпорар (74 - Жан Целар), Бенямин Шешко

Португалия се класира по изключително драматичен начин на четвъртфинал на Европейското първенство по футбол, след като елиминира Словения с 3:0 при изпълнението на дузпи и без голове в 120 минути игра.
    Големият герой за португалците беше Диого Коща - вратарят спаси всичките три наказателни удара след края на играта, а също така остави нулевото равенство при грешка на Пепе и удар на останалия сам срещу него Бенямин Шешко.
    Мегазвездата на Португалия и световния футбол Кристиано Роналдо беше на път да се превърне в големия виновник за отпадането на тима си, тъй като пропусна наказателен удар в края на първото продължение. Блестящият днес словенски вратар Ян Облак усети посоката на удара и отби. Освен в този случай, Облак не позволи никакви изненади за португалците, които държаха повече топката и атакуваха, но някакъв порой от голови положения нямаше.
    Така с победата си португалците отиват в топ 8 на Европейското първенство, където ще се изправят срещу Франция на 5-и юли в Хамбург.
    Селекционерът на Португалия Роберто Мартинес се върна към защитна формация с четирима човека пред вратаря Диого Коща, а също така пусна и същите стартови 11, които съсипаха с 3:0 Турция във втория мач от груповата фаза. В състава на Словения имаше едва една промяна - наказаният Ерик Янжа отстъпи мястото си на Юре Балковец, който иначе играе за турския Аланияспор.
    Срещата започна с по-активна игра на португалците, но за цяло полувреме точен удар в очертанията на вратата нямаше. Няколко изстрела, в това число два на Кристиано Роналдо, минаха опасно близо до гредите край Ян Облак. След четвърт час Рафаел Леао тръгна сам на спринт и беше спрян пред наказателното поле с нарушение.
    15 минути по-късно нов рейд на Рафаел Леао пак беше спрян с фаул от Дръкушич, който за това си действие получи жълт картон. Минута преди края при пробив на Шешко от словенския тим топката все пак стигна до вратата, но ударът беше слаб.
    В последните секунди на първата част отново Рафаел Леао беше най-опасен, който комбинира с Жоао Палиня. Палиня би от границата на наказателното, а ударът му мина опасно близо до целта.
    Второто полувреме започна с доста високо темпо и Бернардо Силва създаде първата възможност за Португалия, но ударът му мина до гредата. Бенямин Шешко отговори с удар с глава.
    Десет минути след началото на частта Кристиано Роналдо отново изпрати истински снаряд от пряк свободен удар, който обаче попадна право в Ян Облак. Стражът на словенския тим успя да боксира топката. 6 минути по-късно пък Шешко можеше да бъде по-точен, след като напредна от ляво и не успя да насочи топката към вратата с нужната сила.
    Последната възможност за гол в редовното време беше за Португалия точно в 90-ата  минута. Той беше изведен по диагонала в наказателното поле и стреля, но Ян Облак реагира блестящо и улови силната топка, изпратена по тревата.
    И двата отбора започнаха смело и продълженията, като словенците епизодично атакуваха, а ситуациите бяха пред тяхната врата. В 103-ата минута съдията Даниеле Орсато отсъди дузпа за Португалия, след като Диого Жота тръгна на скорост, мина през трима от словенския отбор и беше препънат от Ваня Дръкушич. Словенците протестираха, но Орсато дори не се наложи да гледа ситуацията на монитора за видеопомощ (ВАР).
    Голямата звезда на Португалия Кристиано Роналдо стреля до лявата греда, но вратарят и капитан на Словения Ян Облак предусети посоката и спаси изстрела. В следващата минута Бернардо Силва проби и центрира остро по земята, топката се отби в крак на бранител и излезе в тъч. А в края на първото продължение всички видяха сълзите на Кристиано Роналдо, който не можеше да си прости пропуска от 11-те метра.
    Словения пропусна уникална възможност да спечели мача в 115-ата минута. Пепе се спъна сам при опит да върне топката към вратаря си, Бенямин Шешко внимаваше и открадна топката. Той тръгна сам срещу Диого Коща и стреля, но португалецът спаси вратата си с крак. Отбитата топка отиде у неговия съотборник Станкович, който ритна още по-неточно. До края португалците продължиха да държат повече топката, но в оставащите пет минути зрителите видяха смени, но не и голови положения.

При дузпите обаче в герой за Португалия се превърна 24-годишният вратар на Порто Диого Коща, който спаси трите последователни удара на Йосип Иличич, на Юре Балковец и на Бенямин Вербич. Стражът се справи въпреки решението на словенския треньор да сложи срещу него двама изпълнители с ляв крак. Кристиано Роналдо вкара първата дузпа за своя тим и се реваншира донякъде за пропуска в редовното време, а след него другите звезди Бруно Фернандеш и Бернардо Силва не сбъркаха.

Към 10:06 на 02.07.2024 Новините от днес