site.btaС 22 аса волейболните националки до 18 години на България победиха Албания на Балканиадата в Тирана

снимка: Българска федерация по волейбол

Националният отбор на България по волейбол за жени под 18 години се класира за полуфиналите на Балканското първенство в Тирана, Албания. Селекцията на старши треньора Антонина Зетова записа втора чиста победа във втория си мач от шампионата, в който се изправи срещу домакина Албания и го надигра с 3:0 (25:5, 25:11, 25:15).

С двете победи в група "А" националките със сигурност продължават към елиминациите, а в четвъртък (20 юни) излизат в директен спор за първото място срещу Република Северна Македония. Двубоят е с начало 16:30 часа българско време.

Изключително начало отбеляза българският тим срещу Албания. Заявката бе дадена с бърз аванс от 6:0, а албанският щаб взе ранно прекъсване. След продължително разиграване домакинът постигна първата си точка, но бе далеч от класата на България. Националките направиха серия от 11 поредни точки, за да поведат с 20:3, а последните две точки бяха след ас на Калина Венева. Стигна се до геймбол след грешка на съперника на начален удар и още при втората възможност българките затвориха частта при 25:5.

Силният сервис на България продължи да затруднява домакина и във втория гейм. Момичетата на треньора Антонина Зетова не се отпуснаха и направиха поредица от 5 точки. Хубава двойна блокада доведе до аванс от 12:6. Освен отличното си представяне в атака, българките успяваха бързо да се организират в защита и да завършват подобаващо контраатаките си. Разликата стана двуцифрена – 19:9 и след ас на Никол Окоро и тимът на България поведе с 2:0.

В третата част националките поведоха със 17:12, а след блокаут малко по-късно дръпнаха с 22:14. Божидара Иванова с атака по диагонала реализира победната точка за 25:15.

Най-резултатна срещу Албания стана Божидара Иванова с 12 точки, а половината от тях дойдоха от начален удар – 6. С 11 точки се включи центърът Симона Иванова, която също записа 4 точки от начален удар. 9 точки добави Една Тодорова, а по 8 реализираха Никол Окоро и Александра Китипова.

Към 01:04 на 30.06.2024 Новините от днес