site.btaБългарският национален тим за жени до 18 години стартира с бърза победа на Балканиадата в Тирана

снимка: Българска федерация по волейбол

Отлично начало записа националният отбор на България по волейбол за жени под 18 години на Балканското първенство в Тирана, Албания. За около час селекцията на старши треньора Антонина Зетова взе убедителна победа над Румъния с 3:0 (25:16, 26:24, 25:15) в първата си среща от група "А".

Треньорският щаб заложи на стартов състав: Димана Иванова, Калина Венева, Вяра Парапунова, Никол Окоро, Деница Ангелова, Дарина Нанева и Виктория Нинова – либеро.

Младите националки се затрудниха единствено в края на втората част. В първата постепенно трупаха аванс и стигнаха до геймбол при 24:16, а румънките пратиха топката в аут при следващата си контраатака.

Втората част тръгна отново с увереност в играта на България и убедителна преднина, която на моменти бе 7 точки (10:17). Румънките изравниха при 22:22 и поведоха с 1 точка, но българките преодоляха този кризистен момент с три поредни точки и финална атака на Окоро, за да стигне до успеха в гейма.

Момичетата, водени от Антонина Зетова започнаха много силно в третата, в която поведоха със 7:3. Треньорският щаб на Румъния взе прекъсване, но серията на българките продължи и стигна до 8 поредни точки (11:3). Румъния отново поиска таймаут и след него поредицата на България бе спряна. Разликата бързо стана двуцифрена, а след това националките приключиха победно срещата.

Най-резултатна от българския състав бе центърът Деница Ангелова с 16 точки (2 аса и 1 блокада). С 12 точки се отчете Никол Окоро, а 9 точки добави Дарина Нанева. Тимът на България записа 9 точки от начален удар срещу 6 на съперника, както и 5 точки от блокада, колкото имаше и Румъния. Националките представи много силно в атака (49%) и на посрещане (43% позитивно и 27% ефективно).

В сряда, 19 юни, България излиза срещу домакина Албания, а мачът е от 21:30 часа българско време.

Към 22:35 на 26.06.2024 Новините от днес