site.btaБожидар Саръбоюков се класира за финала на скок дължина на Европейското първенство по лека атлетика

снимка: БТА/архив

Българинът Божидар Саръбоюков се класира за финала на скок дължина на Европейското първенство по лека атлетика в италианската столица Рим.

Европейският вицешампион за младежи до 20 години от Йерусалим 2023 Саръбоюков постигна 8.04 метра от втория си опит в квалификациите, с което преодоля и нормата за директно класиране от 8.00 метра.

Общо девет състезатели преминаха границата от 8 метра, като първи в пресявките беше Зимон Еамер (Швейцария) с най-добър резултат в света за сезона от 8.41 метра.

Финалът на скок дължина е утре от 21:06 часа българско време.

Олимпийският норматив в дисциплината за Париж 2024 е 8.27 метра, което е с 5 сантиметра над личното постижение на Саръбоюков от 8 август миналата година, когато той спечели сребро на континенталния шампионат до 20 години.