site.btaБожидар Саръбоюков се класира на 11-о място в скока на дължина на Световното първенство по лека атлетика в зала в Глазгоу

снимка: AP Photo/Francisco Seso

Шампионът на България Божидар Саръбоюков се класира на 11-о място в скока на дължина на Световното първенство по лека атлетика в зала в Глазгоу (Шотландия).

19-годишният Саръбоюков, дебютант на шампионат на планетата на закрито при мъжете, записа най-добър опит от 7.73 метра, който постигна при второто си излизане в сектора. Първият му опит беше фаул, а в третия има 7.71 метра.

Саръбоюков беше единственият български участник в Глазгоу.

Златото спечели олимпийският, световен и европейски шампион Милтиадис Тентоглу (Гърция), който защити титлата си в зала от Белград 2022. Гръцкият състезател постигна 8.22 метра в най-добрия си първи скок. Той тренира при българския специалист Георги Помашки.

Италианецът Матиа Фурлани, 19-годишен, завоюва сребро със същия резултат. Тентоглу взе титлата, тъй като второто му излизане в сектора е по-добро от това на Фурлани - 7.94 срещу 7.91. Кери Маклауд (Ямайка) взе бронза с 8.21 метра.

Фурлани, чието сребро е първото му отличие от световно първенство, направи страхотен последен опит, но той се оказа фаул.

За четвърто и пето място също резултатите бяха равни Симон Бац (Германия) и Джарион Лоусън (САЩ) скочиха по 8.06 метра, но Бац надделя с 7.97 срещу 7.89 на Лоусън. Шестицата затвори световният шампион от Доха 2019 Таджей Гейл (Ямайка) със 7.89 метра.

Световното първенство в Глазгоу продължава днес с вечерната сесия, в която има още осем финала.

Към 23:45 на 29.06.2024 Новините от днес