site.btaРазследване за злоупотреба с държавни и европейски пари в хърватското министерство на външните работи


Бюрото на Европейската прокуратура (EPPO) в Загреб и хърватската Служба за борба с корупцията и организираната престъпност (УСКОК) влязоха днес в хърватското Министерство на външните работи, за да съберат доказателства за евентуално неправомерно използване на средства в това ведомство, съобщават хърватските медии.
Става дума за нередности, свързани с изплащане на командировъчните, като от министерството твърдят, че са подали сигнал в Службата за борба с корупцията в края на януари.
"Тези спешни доказателствени действия, които се извършват в сътрудничество с националната полицейска Служба за борба с корупцията и организираната престъпност, идват след разследване за възможна злоупотреба със служебно положение и правомощия в Министерството на външните и европейските въпроси, което включва средства от (европейския) Фонд за вътрешна сигурност (ISF) и държавния бюджет на Република Хърватия", съобщиха от Европейската прокуратура.
Министерството на външните работи посочи, че в края на януари тази година, след извършен обстоен анализ, е съобщило на УСКОК за констатирани нередности, свързани с изчисляването на командировъчните на няколко служители, които работят по информационно-технологичните въпроси във ведомството.
УСКОК съобщи, че след разпит на заподозрените ще вземе решение за по-нататъшни действия по случая, за което обществеността ще бъде уведомена.
Засега, според наличната информация, петима души са заподозрени, че чрез командировъчни са получавали пари от ЕС и хърватския бюджет. Начинът на действие е бил следният: отиват в командировка, настаняват се в една стая, а при отчитане представят фактури за две стаи, информира сайтът "Индекс".
Така те успявали да получат между 200 и 1000 евро на пътуване. Въпросните пътувания са били между 2019 г. и 2024 г. до Германия, Ирландия, Сърбия, Румъния и Босна и Херцеговина.
УСКОК е специализираната служба на хърватската държавна прокуратура за борба с корупцията и организираната престъпност, докато Европейската прокуратура отговаря за разследванията, наказателното преследване и повдигането на обвинения за престъпления срещу финансовите интереси на ЕС, отбелязва хърватската национална телевизия ХРТ.
/С-АМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина