site.btaИспанецът Хорхе Мартин спечели спринта в MotoGP за Гран при на Катар и намали преднината на Франческо Баная в генералното класиране

снимка: AP Photo/Vincent Thian

Испанецът Хорхе Мартин (Прамак Рейсинг) спечели спринта за Гран при на Катар в MotoGP на пистата "Лусаил", предпоследен кръг за сезона на Световния шампионат по мотоциклетизъм. Така той намали преднината на Франческо Баная в генералното класиране до седем точки, след като пилотът на "Дукати" завърши пети.

Мартин, който започна от пета позиция в стартовата решетката, измина 11-е обиколки за 20:52.634 минути и завърши на 0.391 пред Фабио Ди Джанантонио от "Грезини Рейсинг". Последното място на подиума с пасив от 2.875 секунди зае Лука Марини  (Италия, Mooney VR46 Racing Team), който днес постави нов рекорд за една обиколка в края на втората квалификационна сесия.

Победата на Мартин гарантира, че битката за шампионската титла ще продължи до последния кръг на сезона на MotoGP във Валенсия следващия уикенд.

"Чувствах, че ще бъда силен днес. Бях зад Маркес и Баная, а те са невероятни състезатели, но имах необходимото темпото", каза Мартин, след като спечели осмия си спринт за сезона.

Баная изглежда се бореше със сцеплението на задната си гума и не можеше да направи нищо, за да настигне лидерите, финиширайки зад Алекс Маркес от "Грезини Рейсинг".

В генералното класиране Баная води с 417 точки, пред Хорхе Мартин с 410, Марко Бедзеки (Италия) с 323 и други.

Основното състезание за Гран При на Катар е в неделя вечерта.

Към 18:00 на 04.05.2024 Новините от днес