site.btaПолитическият преход в Габон продължава с реформа на изборното законодателство
Временният парламент на Габон започна в петък (10 януари) да разглежда проектозакон за нов изборен кодекс, се казва в материал на агенция Франс прес.
Смята се, че това е ключов етап от завръщането към цивилно управление, което военната хунта обещава, откакто свали от власт династията Бонго през 2023 година.
Сто шестдесет и осемте депутати и сенатори, които се събраха на извънредно заседание, разполагат с десет дни да обсъдят 383-те члена на новия изборен кодекс, който бе подготвен от комисия, назначена в началото на декември от временния президент Брис Олиги Нгема.
Този законопроект следва да направи възможно произвеждането по „спокоен“ начин на „свободни, прозрачни и справедливи избори“, каза председателят на временния парламент Жан-Франсоа Ндонгу при откриването на извънредното заседание.
Военната хунта на Габон предвижда от август нататък да бъдат произведени избори, които да сложат край на преходния период. Очаква се най-напред да бъдат произведени президентски избори.
Генерал Олиги, когото хунтата определи за временен президент след свалянето на президента Али Бонго през август 2023 година, обеща да върне властта на цивилните, когато приключи преходният период. Той обаче не крие амбициите си да спечели президентските избори, съобщават габонски медии.
На 30 август 2023 година, един час след като бе обявено, че Али Бонго Ондимба е избран за трети президентски мандат, военната хунта, носеща наименованието „Комитет за преход и възстановяване на институциите“, заяви, че е дошъл „краят на режима на Бонго“, като изтъкна, че изборите са били белязани от измами.
Военните разпуснаха институциите, след което назначиха 98 депутати и 70 сенатори, които формираха преходен парламент. Депутатите и сенаторите са представители на политически партии и на гражданското общество от бившата опозиция срещу режима на Бонго, а също така и от поддръжници на свалената династия.
Засега хунтата стриктно спазва графика на обещанията си, като например приемането на нова конституция. Новата конституция бе одобрена от временния парламент през септември и на референдум през ноември.
Предвиждаше се изборният кодекс да бъде изменен през първото тримесечие на 2025 година, а след това през април да бъде ревизирани избирателните списъци. В крайна сметка обаче ревизията на избирателните списъци започна по-рано, на 2 януари.
Законопроектът за нов изборен кодекс все още не е публикуван, но някои общи щрихи от него бяха обобщени в резюмето на правителството заседание в края на миналата седмица.
В него е предвиден „равен достъп на кандидатите до обществените медии“, както и „задължителни квоти в листите с кандидати на политическите партии: най-малко 30% жени и 20% младежи“.
В сряда няколко противници на начина, по който протича преходният процес, сред които бившият премиер Ален-Клод Били-би-нзе, бившият вицепрезидент Пиер-Клаве Маганга Мусаву и Албер Ондо Оса, който беше кандидат на опозицията на изборите през 2023 година, дадоха пресконференция, на която изразиха критиките си по отношение на прехода.
Освен това бившият министър Али Акбар Онанга Йобеге каза, че изборната реформа се провежда твърде бързо и без да бъдат ангажирани всички заинтересовани.
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text