site.btaДвукратната световна шампионка Каори Сакамото триумфира на Гран При на Финландия по фигурно пързаляне

снимка: Heikki Saukkomaa/Lehtikuva via AP

Двукратната световна шампионка Каори Сакамото спечели титлата при жените на турнира Гран При по фигурно пързаляне в Еспоо (Финландия).

Японката събра 205.21 точки от двете програми и победи сънародничката си Рион Сумийоши, която остана втора със 190.21 точки. Бронзовото отличие завоюва американката Амбър Глен със 185.39 точки, която беше 11-а след кратката програма, но получи втора оценка за волната и се качи на подиума.

Сакамото постигна пета победа в Гран При турнирите в кариерата си и втора този сезон, след като спечели "Скейт Канада" миналия месец.

Двукратната световна шампионка изпълни двоен аксел, троен луц, троен флип-двоен тулуп, троен флип-троен тулуп и двоен аксел-троен тулуп-двоен тулуп в своята волна програма, за да триумфира с 15 точки разлика пред втората.

Световните шампиони Медисън Чок и Евън Бейтс (САЩ) спечелиха златото при  танцовите двойки с 209.46 точки, изпреварвайки канадците Лорънс Фурние Бодри и Николай Сьоренсен (206.32) и представителите на домакините и бронзови медалисти от Европейското първенство Юлия Туркила и Матиас Верслуис (195.80).

Гран При на Финландия е петото от шестте състезания, които определят участниците на финалите на сериите в Пекин през следващия месец. Страната е домакин на Гран При за втори пореден сезон на мястото на обичайния домакин Русия. Международният съюз по кънки забрани на Русия да бъде домакин на събития и да участва на международни състезания след нахлуването в Украйна.

Следващият турнир Гран При е в Осака (Япония) от 24 до 26 ноември.

Към 18:37 на 24.07.2024 Новините от днес