site.btaДимитър Гайдов и Алекс Юлиян триумфираха във второто осемчасово състезание от Европейския картинг шампионат по издръжливост

снимка: организаторите

Сезонът в Европейския картинг шампионат по издръжливост бе подновен през изминалия уикенд на картинг писта "Пауталия" с "ЕКО 8 часа на България". Горещото време в покрайнините на Кюстендил, където температурите през уикенда надхвърлиха 35 градуса, беше огромно предизвикателство както за екипажите, така и за организаторите. 190 пилоти, разпределени в 55 отбора от България, Гърция, Испания, Сърбия и Русия, водеха до последно битката за първото място, което на финала спечели екипът на Bardahl Racing.

Димитър Гайдов и Алекс Юлиян, които триумфираха и в подготвителната четиричасова надпревара в събота, водеха през по-голяма част от състезанието, но въпреки това не стигнаха лесно до победата, тъй като на 37 секунди зад тях завършиха гърците от "Атлас" с пилоти Дарко Йовановски, Константинос Нусопулос и Стаматис Манос Папангелу. Авансът на Bardahl Racing можеше да е близо минута, но стратегическа грешка в шестия час от състезанието им донесе 20 наказателни секунди. На почетната стълбичка се качиха още българите от FSB-2 Диян Костадинов и Виктор Николов, които финишираха на обиколка от победителите.

В състезанията от Европейския картинг шампионат по издръжливост отборите са разделени на три категории в зависимост от опита и постиженията си. Зад професионалистите в Pro първото място във втория по-сила клас Gold спечелиха пилотите на X Concept, които въпреки задължителните два бокса повече завършиха на 13-о място в генералното класиране. На по-малко от половин минута зад тях остана екипът на Beton Racing, а челната тройка допълни GT3RS. И в Silver категорията първото място се реши приблизително за половин минута. SKR Junior 6, който включва момчета на възраст между 12 и 14 години от Академията на София Картинг Ринг, отмъкна от HEAT Racing първото място. Още един отбор на София Картинг Ринг се качи на подиума благодарение на SKR Junior 5.

За поредна година ЗАГОРКА подкрепя Европейското първенство по картинг за издръжливост в България, като част от инициативите си за безопасно шофиране и отговорна консумация, водени от марката Heineken 0.0 и посланието си „Карай трезво! Когато шофираш, не пий“. Кампанията се фокусира върху това да предоставя винаги отговорен избор на консуматорите, като избират висококачествената безалкохолна алтернатива на пивото, за да се насладят на любимата си напитка по всяко време и при всеки повод.

Сезонът в картинг шампионата по издръжливост, чиито генерален спонсор за пета поредна година е "Еко България", продължава с "ЕКО 24-часа на България". Най-голямото моторспорт състезание у нас ще се проведе за първи път на обновената "Картинг писта Враца - B&S Racing Team". Стартът ще бъде даден в 12:00 на 30 септември и ще се излъчва на живо в ефира на БНТ, която отново ще отрази най-интересните моменти от надпреварата. Финалът е точно 24 часа по-късно в неделя.

Към 02:26 на 26.07.2024 Новините от днес