site.btaЖители на родопските села Могилица и Смилян се срещнаха с кмета на гръцката община Паранести и обсъдиха планове за изграждане на път между двата региона
Представители на неправителствени организации и институции от родопските села Могилица и Смилян проведоха среща с кмета на съседната гръцка община Паранести, на която обсъдиха възможностите да се изгради път за туристически достъп от Горна Арда до Паранести. Жителите на смолянските села стигнаха до гръцките си съседи, преминавайки свободно през границата по близо 30 км черен път. Идеята за отваряне на път през Горна Арда до Паранести бе посрещната с одобрение от страна на представители на гръцката община, като следващите разговори по темата предстоят през март на българска територия.
Срещата се проведе в гръцкото село Никофорос, част от община Паранести. Хората в селата от горното поречие на р. Арда очакват да сбъднат отдавнашна мечта за по-пряк път до гръцките съседи, посочи Слав Башов, председател на сдружение „Граничен район Могилица“. Той обясни, че след присъединяването на България към Шенгенското пространство има шанс да се възстановят традиционните връзки между двата региона. С прокарване на път Смолян – Могилица - Арда – Паранести ще се активизира още повече туризмът в региона, обясни Захари Шумков от „Граничен район Могилица“. Според него изграждането на път през границата ще доведе български туристи в гръцкия район.
Кметът на с. Смилян Чавдар Червенков обеща да съдейства за прокарване на пътя от българска страна, ако гръцките партньори изградят 10 км от трасето на юг от границата. Ползите ще бъдат взаимни, защото ще се развива туризмът и в двете държави, смята Червенков. Той покани гръцките общинари да гостуват на традиционния Празник на смилянския фасул през октомври. Председателят на читалището в Смилян Илия Годев подари на гръцките домакини смилянски фасул. От Община Паранести отправиха покана към родопчани за ежегодния фестивал на картофите в Лекани.
Кметът на Паранести Анастасиос Кагиаоглу заяви, че от гръцка страна също има интерес и желание да се изгради пътят. Кагиаоглу разказа, че трасето от границата към Паранести е прокарано от неговия баща, който е бил кмет на Паранести в продължение на 30 години. Анастасиос Кагиаоглу се ангажира да проведе разговори относно пътя с представители на ръководството на гръцката периферия (област) Източна Македония и Тракия. Общинари от Паранести ще пристигнат в началото на март за среща в Могилица и селата от горното поречие на Арда, посочи кметът Кагиаоглу. В разговорите през март ще участват и представители на Община Смолян, за да се обсъдят конкретните възможности за изграждане на туристически път. На следващ етап се предвижда среща с участието на представители на област Източна Македония и Тракия.
Ние още повече (от българските партньори) сме ангажирани с идеята да се направи пътят през границата, за да се развива туризмът и да имаме по-лесен транспортен достъп, заяви заместник-кметът на Паранести Петрос Кипреос.
След срещата кметът на село Смилян Чавдар Червенков посочи, че и двете страни имат огромно желание да се направи пътната връзка. "Районът все повече ще разчита на туризма и дано транспортната връзка да се случи по-бързо, защото ще имаме полза", посочи кметът. Той допълни, че още в първите дни на новата година група младежи са преминали по черния път, за да пият кафе в Гърция.
Достъпът до село Паранести сега е възможен само с високопроходими автомобили. В началото е горски път. Навътре в Гърция той се разширява и е чакълиран. Трасето не минава през нито едно населено място.
/РН/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text