site.btaПобеди за Галатасарай, Копенхаген и Сервет, Клаксвик от Фарьорските острови отстрани Хекен в квалификациите на Шампионската лига

снимка: АП

Турският Галатасарай се класира за третия квалификационен кръг на Шампионската лига по футбол след успех с 1:0 като домакин на литовския Жалгирис в реванша от втория кръг. Грандът от Истанбул продължава напред с общото 3:2 след равенството 2:2 в първия мач и ще играе срещу словенския Олимпия Любляна в следващия етап.

Победният гол за домакините в двубоя с Жалгирис отбеляза белгиецът Дрийс Мертенс в 31-ата минута.

В Дания ФК Копенхаген постигна убедителен успех над Брейдаблик (Ислания)  с 6:3 и с общото 8:3 се класира за третия квалификационен кръг, в който ще срещне чешкия Спарта Прага.

За домакините се разписаха Диого Гонсалвеш в 33-ата минута, Мохамед Ачури в 35-ата, Карл Хенрик Ларсон в 37-ата, Ори Осаксон в първата минута на добавеното време на първата част и в 47-ата и 56-аата минути.

Карабах (Азербайджан) направи равенство у дома 1:1 с полския Ракув Ченстохова (Полша) и отпадна, а Ракув продължи напред с общ резултат 4:3 след победата с 3:2 в първия мач. Поляците ще срещнат кипърския Арис Лимасол в третия кръг.

Футболистите на Молде (Норвегия) отбелязаха два гола срещу финландския ХИК за успеха с 2:0 у дома и с общото 2:1 се класираха за третия етап в квалификациите за Шампионската лига, където ги очаква Клаксвик (Фарьорски острови).

Отборът на Клаксвик стана първият отбор от Фарьорските острови, който се класира за груповата фаза на европейски клубен турнир по футбол след като отстрани шведския Хекен във втория кръг на квалификациите за Шампионската лига. След 0:0 в първия мач, в реванша в Гьотеборг двата тима завършиха при 3:3 в редовното време и продълженията, а при дузпите футболистите на Клаксвик надделяха с 4:3 и се осигуриха минимум място в груповата фаза на третия по сила турнир Лигата на конференциите.

„Сълзи. Сълзи от радост. Какъв отбор, какъв клуб, какъв град, каква история. Невероятна подкрепа“, написаха в социалната мрежа Туитър от тима от град Клаксвик, който е с население малко над 5000 души.

Напред се класираха израелският Макаби Хайфа, който победи Шериф Тираспол от Молдова с 4:1 след продължения като домакин. В редовното време мачът завърши при 2:1, а в първия мач Шериф бе победил с 1:0. Гостите завършиха срещата с двама души по-малко заради червени картони в края на редовното време. Макаби ще играе срещу словенския Слован Братислава в третия квалификационен кръг на Шампионската лига.

Швейцарският Сервет също мина през продължения и дузпи, за да преодолее домакина Генк в Белгия, въпреки че игра с човек по-малко още от третата минута на мача, когато Енцо Кривели получи червен картон. Реваншът завърши при 2:2 след редовното време и продълженията, а при дузпите гостите спечелиха с 4:1. Първият двубой бе завършил при 1:1.

Сервет ще има за съперник Рейнджърс (Шотландия) в следващия етап на турнира.

Към 07:28 на 08.07.2024 Новините от днес