site.btaСвитолина, Касаткина и Бенчич се класираха за втория кръг на турнира във Вашингтон

Елина Свитолина се класира за втория кръг във Вашингтон / снимка: АП

Украинката Елина Свитолина се класира за втория кръг на турнира по тенис на твърда настилка във Вашингтон с награден фонд от 780 637 долара.

В най-интересния мач от първия кръг при дамите полуфиналистката от последното издание на "Уимбълдън" Свитолина надигра бившата водачка в световната ранглиста Виктория Азаренка от Беларус със 7:6(2) ,6:4 за час и 48 минути игра.

Както се и очакваше, след края на срещата ръкостискане между двете нямаше заради продължаваща руска инвазия на територията на Украйна и подкрепата, която оказва Беларус за войната.

Първият сет на среащата премина през серия от обрати. Свитолина поведе с 3:0 гейма с два пробива, но Азаренка взе следващите пет гейма. Последва ново завръщане на украинката в мача, която дръпна с 6:5 и сервираше за спечелването на сета, но допусна Азаренка да реализира нов пробив, при това на нула.

В тайбрека обаче предимството бе за Свитолина, която спечели със 7:2 точки.

Във втория сет пробивите продължиха един след друг, като сервиращите загубиха подаването си в девет от десет случая. Единствено в петия гейм Свитолина взе подаването си, което в крайна сметка направи разликата между двете.

Във втория кръг на турнира украинката ще играе с поставената под номер 5 Дария Касаткиня от Русия, срещу която има седем победи в седем мача.

Касаткина се наложи на старта над белгийката Елизе Мертенс с 6:3, 7:5 за час и 44 минути. Рускинята допусна изоставане от 0:2 гейма в началото на срещата, но след това взе 10 от следващите 12 гейма. Тя пропусна четири мачбола на свой сервис във втория сет, но успя да затвори мача при първата възможност, която получи при сервис на Мертенс.

Олимпийската шампионка Белинда Бенчич, номер 6 в основната схема, също се класира за втория кръг. Швейцарката водеше с 6:5 гейма в първия сет на двубоя си с Анастастия Потапова, когато рускинята се отказа заради травма в глезена.

Във втория кръг Бенчич ще играе с квалификантката Лорън Дейвис, която в изцяло американски сблъсък победи шампионката за 2015 година Слоун Стивънс със 7:6(8), 3:6, 6:1 след 2 часа и 38 минути игра.

Напред в турнира продължава и защитаващата титлата си Людмила Самсонова. Рускинята, която е поставена под номер 8 в схемата, не срещна голям отбор и победи американката Даниел Колинс с 6:1, 6:3.

За втория кръг се класира и украинката Марта Костюк, която в последния мач от програмата при дамите спечели с 2:6, 6:3, 7:6(5) срещу канадката Бианка Андрееску. Андрееску пропусна три мачбола в третия сет при сервис на Костюк и впоследствие отстъпи с 5:7 точки в тайбрека.

Към 06:28 на 24.07.2024 Новините от днес