site.btaПреходът към земеделие в древността е бил предизвикан от климатични бедствия, установи проучване


Преходът на човечеството към земеделие преди около 8000 години в Южния Левант е резултат от климатично обусловени горски пожари и почвена ерозия, сочи проучване на Еврейския университет в Йерусалим (ЕУ), цитирано от агенция Синхуа.
Според изследването, публикувано в списание Journal of Soils and Sediments, анализът на данни от дървени въглища, почвени проби и климатични модели разкрива, че орбитални промени в слънчевата радиация преди около 8200 години са предизвикали интензивни гръмотевични бури. Те опожарили растителността и довели до деградация на почвите по склоновете.
В резултат плодородните седименти били отнесени в долините, което вероятно е подтикнало номадските ловни групи в Южния Левант – регион, приблизително обхващащ днешните Израел, Палестина и Йордания, да се установят на едно място и да се насочат към земеделие, предполагат учените от ЕУ. Проучването поставя под съмнение теорията за чисто културен преход от номадски лов и събирачество към уседнало земеделие. Вместо това се подчертава, че сривът на околната среда, предизвикан от климатични промени, е бил ключов фактор.
Земеделието и моделите на заселване вероятно са възникнали от необходимост, а не само от стремеж към промяна и иновации, обобщават израелските учени.
/ХТ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина