site.btaПроф. Иван Газдов създаде четири плаката специално за новата галерия „Колона“ в НХА
Проф. Иван Газдов създаде четири плаката специално за новата галерия „Колона“ в Националната художествена академия (НХА), която днес беше открита с изложба на твореца.
„Традицията повелява да дадем тази площ на нашия доайен, на обичания от всички ни проф. Газдов. Но не е само това причината. Тази колона ми се щеше точно по този начин да я открием - с колекция от плакати по повод неговата 80-годишнина“, каза ректорът на НХА проф. Георги Янков.
Известно е от рекламата, че нещо, което се движи, е силно забележимо, каза днес проф. Иван Газдов на откриването на изложбата. Той отбеляза, че четири от плакатите са наградени от световни конкурси, а други четири са специално създадени за откриването на този нов вид галерия.
„Както твърди легендата, няма стари вицове. Има стари хора, за всяко новородено -всеки виц е нов. За младите - добре. Но какво да кажем за старите? Отговорът идва от професора по плакат Георги Янков - „Нов ренесанс“. Концептуалният артист ни призовава да филтрираме културни и естетически събития със стойност на бисери, създадени съвсем не в бисерни, дори напротив - във времена, мрачни и необични, каквито са впрочем всички исторически времена относно създаването на качествено изкуство“, разказва проф. Газдов.
Той припомня, че през 1867 година и малко по-късно- през 1873 година, у нас са създадени два шедьовъра като чудесни образци на Българския възрожденски ренесанс. Според него не благодарение на романтични хайдути с мустаци и воеводи с пищови, а чрез султански документи е дадена възможност да се строят черкви в Османската империя. „Тогава геният на Уста Кольо Фичето създава черквите в Свищов и Търново. И в двете черкви има по една двойка въртящи се колони, предназначени да сигнализират за конструктивни проблеми при пропадане, слягане, земетресение и т.н. Днес художникът проф. Янков ни представя трети чифт въртящи се колони с ренесансов отскок в естетическата категория на новото изкуство. Колоните стават въртящи се галерии“, казва още авторът на изложбата.
Проф. Газдов отбеляза, че както във всяка ренесансова идея, и тук има тайна загадка. „Двама млади концептуалисти, завършили King's College of Art, United Kingdom, London, cа създали специално за въртящите се галерии измервателен уред, наречен кодово „eстетомер", който е вграден нa тайно място в колонит. Той ще ce задейства, т.e. ще cпре въртежа им, когато на тях се появи произведение, несъвместимо с високото изкуство. Така се запазва и актуализира историческото предназначение на колоните да бъдат стожер на живота, а сега и на качественото изкуството. И както виждаме— досега колоната не е спряла да се върти. Което значи, че естетомерът е доволен, от което и аз съм доволен“, казва той.
Както БТА писа, Националната художествена академия (НХА) откри днес галерия „Колона“ – две въртящи се афишни колони, разположени в Червената сграда на НХА на ул. „Шипка“ 1 в София и във Филиала на Академията в Бургас. На галерия „Колона“ ще се представят изложби на преподаватели и студенти от НХА, български и чуждестранни автори, кураторски проекти. Двете колони са произведение на проф. Георги Янков и лично дарени от него на Академията.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text