site.btaМВР ще предложи на правителството комплекс от мерки за повишаване на пътната безопасност, каза министър Даниел Митов във Велико Търново


МВР ще предложи на правителството комплекс от мерки за повишаване на пътната безопасност, каза вътрешният министър Даниел Митов във Велико Търново.
Те ще посочват набелязаните проблеми и съответните решения. Сред предложенията са поставянето на разделителни колчета по пътищата и участъците, идентифицирани като опасни и с концентрация на пътнотранспортни произшествия, релефна маркировка, контрол по пътищата и непрекъснато присъствие на пътна полиция. Трябва да се закупят и инсталират камери, като надеждата е това да се случи скоро и те да заработят. Тол системата трябва да е свързана със системата на МВР, така че да може да се осъществява контрол над нарушителите и през нея. Ще се поиска промяна на начина, по който се определят глобите и се заплащат, за да може да се повиши събираемостта, като полицейските служители да могат да налагат глоби на място на агресивните шофьори и на неспазващите Закона за движение по пътищата. Според министър Митов ефективна мярка би било и присъствието на необозначени автомобили на МВР, които да дисциплинират точно тези водачи.
Трябва да изграждаме в обществото определени етични бариери, които хората сами да не прекрачват, за да намалеят престъпленията, защото МВР и със 100 процента разкриваемост няма как да предотврати извършването им, подчерта Митов.
Министърът на вътрешните работи коментира думите на президента Радев, че войната по пътищата е породена от безхаберие и чувство за безнаказаност. Според него това се поражда от факта, че няма никаква посока и не е имало в последните четири години. Този период на политическо безвремие доведе и до склерозиране на административните нституционални механизми, които са призвани да се занимават с изпълнението на предписанията, коментира Митов. В момента най-голямата задача пред това правителство е да мобилизира отново ресурсите на администрацията и на институциите, за да си вършат работата максимално бързо и ефективно. Едва ли можем да кажем, че всички предписания ще бъдат изпълнени веднага на 100 процента, но поне трябва да се задействат максимално бързо и да се постигне максимален брой на изпълнение. Трябва да се ползва и интерактивната карта, която има в МВР, показваща къде са опасните пътни участъци, добави още министърът.
Митов, който се запозна с отчета анализ за дейността на Областната дирекция във Велико Търново за 2024 г., го определи като обективен, показващ както успехите, така и слабостите. На срещата е обсъдено какво предстои, какви са приоритетите пред МВР следващата година. На първо място е била поставена превенцията във всяко едно отношение – при разпространението на наркотични вещества, при пътнотранспортния травматизъм, по отношение на телефонните измами и на пътната безопасност.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text