site.btaДържавен фонд "Земеделие" отпуска 2 млн. лева на картофопроизводителите за борба с вредителите


До 2 млн. лева за 2025 г. по схема за държавна помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по "Национална програма от мерки за контрол на почвени неприятели по картофите от сем. Телени червеи (Elateridae)" е утвърденият финансов ресурс за тази година, съобщиха от Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ).
Целта на схемата е ограничаване на загубите от разпространението на почвени вредители по картофите от сем. Телени червеи (Elateridae) на територията на България. Помощта се предоставя под формата на компенсиране на част от разходите на земеделските стопани по закупуване на продукти за растителна защита за контрол на посочения вредител, които са обект на "Националната програма от мерки за контрол на почвени неприятели по картофите от сем. Телени червеи (Elateridae)".
Размерът на помощта е до 100 процента от разходите по закупуване на продукти за растителна защита за предотвратяване разпространението и унищожаване нашествието от почвени вредители по картофите от сем. Телени червеи (Elateridae), утвърдени в Програмата, но не повече от 1200 лв./ха, с ДДС.
Земеделските стопани могат сами да избират продукта за растителна защита, който да прилагат.
През 2023 г. усвоеният ресурс по помощта е в размер на 1 487 330 лв. от 277 земеделски стопани, а през 2024 г. е 1 312 657 лв. от 274 земеделски стопани.
Предстои ДФЗ и Министерството на земеделието и храните да изготвят указания за предоставяне на помощта.
БТА припомня, че миналата седмица от Българската асоциация за иновативно земеделие (БАИЗ) предупредиха, че телен червей и мана застрашават ранните посеви със слънчоглед.
Според съветите на БАИЗ при наличие на телен червей се препоръчва използването на биологични продукти на база Beauveria bassiana, а за превенция срещу мана при слънчоглед – бактериални препарати на база Bacillus subtilis. Обеззаразяването на семената е задължително.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text