site.btaОБНОВЕНА УНСС подписа постоянен договор за партньорство с БТА и стана първият университет, получил шрифта ЛИК
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) стана първият български университет, получил шрифта ЛИК за безвъзмездно ползване. Това стана при подписване на постоянен договор за партньорство с Българска телеграфна агенция (БТА). Призът е част от наградите на УНСС "Администрация на годината", които ще бъдат връчени за първи път на тържествена церемония в аула "Максима" на УНСС утре, 8 април.
"Това ще бъде тридесет и деветият договор на БТА с българско висше училище. Припомням, че един от първите договори на БТА, през 2021 година, когато започнахме тази практика, беше именно с Университета за национално и световно стопанство. Тогава обаче неговият обхват се ограничаваше със срок до приключване на стажове в БТА на студенти от университета. Сега ние подновяваме в разширен вид това партньорство. Новият договор предвижда партньорство и при отбелязването на 105-ата година от създаването на УНСС. Това става по инициатива на проф. Стефан Бобчев и Инициативен комитет за създаването на университет за икономически науки на 5 юли 1920 година, когато министърът на просвещението тогава Стоян Омарчевски създава новото висше учебно заведение, което тогава се нарича „Свободен университет за политически и стопански науки“. Неговият първи ректор в продължение на 20 години е професор Стефан Бобчев, а по-късно университетът се нарича Висш икономически институт "Карл Маркс“, а от април 1990 г. - Университет за национално и световно стопанство. Както знаете, БТА е в процес на цифровизация на своите архиви и се надяваме, че ще намерим още по-ранни свидетелства за университета от тези, които до момента успяхме да намерим. Засега най-ранното свидетелство във вътрешна информация на БТА, която ще Ви подаря, е от 1963 г. Документът представлява съобщение за научна сесия във Висшия икономически институт. Проучванията в архива продължават и се надявам да намерим по-ранни информации", каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев.
Той връчи на ректора на УНСС проф. Димитър Димитров копие от информацията на БТА от 1963 г. Вълчев подчерта, че новият договор с УНСС предвижда системно предоставяне на информация от университета, която БТА ще публикува в емисиите си на български и на английски език и материалите, които БТА използва от университета, включително снимки, видео, да бъдат с уредени авторски права. Освен това се предвижда отново възможността за стажове на студенти от университета. Генералният директор на БТА цитира данни за ръста на публикациите в БТА за дейността на УНСС след 2021 г. В периода между 2018 и 2019 г. има по една публикация, през 2023 г. публикациите са 51, а към 2024 г. в емисиите на БТА има над 170 публикации за УНСС, сочи справка в архивите на БТА. " Очевидна е ползата за българското общество да бъде информирано за един от най-големите и уважавани български университети", допълни Кирил Вълчев.
„Ние също виждаме ползите от едно такова сътрудничество между УНСС и БТА, две институции с вековна история, но те са и ползи за цялото общество", каза ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров. "Когато откривам всяка една конференция или събитие в УНСС, аз се позовавам на договора с БТА и призовавам колегите да направят кратък обзор на това, което в продължение на дни понякога се дискутира на тези научни прояви, за да може обществото да бъде информирано. БТА информира всички за това, което се случва, и ръстът на публикациите не е случаен. Бяхме първият университет, който сключи договор с БТА. Той е полезен за нашите студенти, надявам се и за агенцията. Има много неща, които могат да бъдат направени в информационно отношение, да учим млади професионалисти и да информираме обществото и да използваме тези възможностти, които БТА има", каза ректорът на УНСС.
При подписването на договора за партньорство БТА предостави безвъзмездно на УНСС шрифта ЛИК, с всички права да го използва, и по този начин висшето училище стана първият университет в страната, който ще използва шрифта. Горди сме, че ще въведем един наистина български шрифт в нашата администрация, каза проф. Димитър Димитров, който получи документ за ползване на шрифта от Кирил Вълчев. Генералният директор на БТА припомни, че шрифтът ЛИК е изработен от Националната художествена академия по поръчка на БТА.
На събитието БТА получи наградата на ректора на УНСС за дигитализация и за иновативни политики за развитие на персонала. Призът бе връчен от ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров на генералния директор на БТА Кирил Вълчев.
БТА има договори за партньорство вече с 39 български университета. Общо в страната университетите са 51 и до края на годината ръководството на Агенцията има намерение да сключи споразумения за сътрудничество с всички тях.
БТА представи своя шрифт ЛИК на 16 февруари 2025 г., в деня, в който отбеляза 127-ата годишнина от излизането на първия си бюлетин. Занапред всички печатни и дигитални текстове на националната осведомителна агенция ще бъдат с единен облик.
Шрифтът е разработен от екип от Националната художествена академия (НХА). Изискванията към проекта са били две – да се стъпи върху традицията на Кирило-Методиевите ученици, с включване на елементи от времето на създаването ѝ в Преславската книжовна школа през IX в., както и да се постигне максимална авторизация на шрифта.
„Това, което колегите ни направиха, е директната връзка между изписването на буквите от надписите, които имаме от Преслав, и модерния им вариант в шрифта, който получаваме“, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев при предаването на шрифта. По думите му това не са просто пренесени в различен размер главни и малки букви. При малките букви са търсени и внушението, и идеята за ръкописност, отбеляза Кирил Вълчев.
Шрифтът е наречен ЛИК на едноименното възстановено списание на националната информационна агенция. Преди да бъде представен в рамките на 127-ата годишнина на агенцията, шрифтът е регистриран в Патентното ведомство. НХА го предаде на БТА на 20 декември 2024 г,. на Игнажден.
Новият шрифт е създаден от доц. д-р Светлин Балездров - преподавател по „Рекламен дизайн“ в НХА, проф. Кристина Борисова – дългогодишен преподавател по дисциплината „Шрифт“ в катедра „Плакат и визуална комуникация” в художествената академия, както и в магистърската програма „Калиграфия“, д-р Жаклина Жекова - хоноруван преподавател по дисциплина „Шрифт“ в НХА, и Николай Петрусенко, който е завършил магистърска програма „Шрифт“ в НХА, докторант е в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, катедра „Визуални изкуства“ и е хоноруван преподавател по предмета „Шрифт“ в НХА от 2018 г.
"България все още е първата страна, приета в Европейския съюз, чиято официална азбука не е латиница, а кирилица. Това е изключителна възможност заедно с БТА да покажем нашите графични стандарти и етикет. Сега имаме възможност да пропагандираме нашите вековни традиции", каза ректорът на НХА проф. Георги Янков при сключването на договора за създаване на шрифта между БТА и НХА.
Шрифтът на БТА покрива над 205 езика, като голяма част от тях са екзотични, не толкова популярни. Важното е, че най-основните международни езици, с които се налага да си служим най-често, са тук. Това каза доц. Светлин Балездров, който представи шрифта ЛИК в рамките на тържественото отбелязване на 127-ата годишнина от излизането на първия бюлетин на БТА.
„Заданието беше много специфично и това наложи да разделим проекта на два шрифта. Първоначално заданието беше за един, обаче разработихме два и ги предоставихме на БТА, разбира се, с тяхното съгласие“, обясни доц. Балездров.
Двата шрифта са озаглавени ЛИК и ЛИК-IX, като за наименованието на втория от тях той обясни, че визуалната препратка е към века, в който е създадена кирилицата. Доц. Балездров разказа, че са използвани 12 начертания.
Според Николай Петрусенко шрифтът използва българската визуална идентичност на кирилицата, с което е абсолютно пригоден както за функционално използване, така и за идентифицирането му с Българската телеграфна агенция.
Освен от БТА за всички нейни текстове, документи и материали, новият шрифт ще може да бъде използван свободно от всички български институции. Надявам се, че наистина ще постигнем съгласие, ако е необходимо и с нормативни решения, в България да започнем да имаме единна визуална идентичност като държава, каза Кирил Вълчев при предаването на шрифта от страна на Националната художествена академия.
Председателят на парламента доц. Наталия Киселова каза на 16 февруари 2025 г. в БТА, че ще предложи Народното събрание да използва новия шрифт ЛИК. БТА вече предостави шрифта за ползване на Националния институт на правосъдието
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text