site.btaС панихида за йеродякон Игнатий, поднасяне на венци и факелно шествие в Троян почетоха паметта на Апостола
С панихида за йеродякон Игнатий, поднасяне на венци и факелно шествие троянци почетоха паметта на Апостола.
Отбелязването на 152-рата годишнина от смъртта на Васил Левски в Троян започна с панахида за йеродякон Игнатий, отслужена в параклиса „Св. Панталеймон“ към троянската църква „Света Параскева-Петка“. Църквата е едно от местата, съхраняващи спомена за делата на Апостола в Троянско. „В нашия храм е отбелязано, че Васил Левски е пял тук, участвал е в богослуженията, тъй като все пак знаем, че той е бил йеродякон, т.е. монах – дякон и като такъв е участвал в богослужебните последования“, разказа за БТА отец Войден Божков, наместник на Троянската духовна околия.
Вече повече от 80 години паметна плоча в църквата, поставена по инициатива на учениците от Средно училище „Васил Левски“ в Троян, напомня на миряните, че тук на два пъти – на Илинден през 1869 г. и на Богоявление през 1872 г., Апостолът е радвал богомолците със своето мелодично пеене.
За втора поредна година, подобно на примера на съседни градове, в Троян се организира и възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола.
Шествието потегли от паметната плоча, обозначаваща мястото на хана на Васил Спасов, където през 1871 г. е основан троянският революционен комитет. Днес автентичната сграда на хана отдавна не съществува, но неин макет се пази в експозиция „Възраждане“ на Музея на занаятите в Троян.
Шествието поведе троянският Представителен общински младежки духов оркестър с мажоретки. След музикантите се подредиха представители на местната власт, духовенството, общински комитет „Васил Левски“ – Троян, училища, спортни клубове, културни институции, троянският отряд на Планинска спасителна служба и много граждани. Носейки близо 300 факли те преминаха по протежение на улица „Васил Левски“, за да достигнат до издигнатия през 2023 г. на площад „Възраждане“ паметник на Левски.
Деца от Обединено училище „Иван Вазов“ в село Дебнево се включиха в тържествената церемония с поетична програма, изпълнена на фона на песента „Не пей, Славею“. Смята се, че нея е пял Апостола, докато е вървял към бесилото, посочи водещата на церемонията.
Първи венец на признателност пред делото на Левски поднесоха военнослужещи от военно формирование 24 430 – Троян, които след това застанаха на почетен караул пред паметника. Последваха ги десетки институции и граждани, които оставяха венци, цветя, детски рисунки и послания пред монумента.
В словото си кметът на града Донка Михайлова не пропусна да напомни, че „От тук, от нашата община, от Черни Осъм Левски тръгва към своята Голгота, за да премине през Къкрина и Ловеч и да стигне до бесилото“.
Троян е част от живота на Левски и Левски е част от живота на Троян, защото минавайки по улиците и площадите ние знаем, че те помнят стъпките му, посочи Донка Михайлова.
/ТНП/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text