site.btaАрхеологията винаги е будила любопитство сред широката общественост, каза пред БТА проф. Христо Попов по повод Деня на българския археолог
Археологията винаги е била много интересна и е будила любопитство и интерес сред широката общественост с това, което постига като открития. Това каза пред БТА директорът на Националния археологически институт с музей-БАН (НАИМ-БАН) доц. Христо Попов по повод Деня на българския археолог, който се отбелязва днес.
Денят на българския археолог се отбелязва от 1971 г. по инициатива на Археологическия институт с музей при Българската академия на науките (дн. Национален археологически институт с музей при БАН). „Решението е взето не в София, а в избата във Велики Преслав и част от нашите известни професори като Иван Венедиков, Станчо Ваклинов, Тодор Герасимов са били покрай 14 февруари там. Да, разбира се, че Трифон Зарезан е имал роля за вземането на това решение и виното, но все пак да не забравяме, че това е денят на Успение на Свети Константин-Кирил Философ. Някои от тях са учили богословие и датата не е случайна от тази гледна точка“, разказва доц. Попов
Той отбелязва, че вече от 20 години деня се свързва и с традиционните изложби, в които НАИМ-БАН показва археологическите открития от предходната година. Преди това е бил по-скоро професионален празник, събиране, честване, празненства, които са били за хората, пряко свързани с професията, уточнява директорът на НАИМ-БАН.
По думите му традиционните пожелания за празника са за здраве и успехи през предстоящия сезон. „И разбира се, тези пожелания много често са били свързвани и с едни малко театрални постановки, които са били разигравани – избиране от колегията кой ще играе бог Дионис, кои ще бъдат вакханки, кой ще бъде сатир, които са били част от празненството. Но винаги се е празнувало с много емоция и веселие и се надявам това да продължи и занапред, защото е важно сами да уважаваме труда си и има неща, които е добре да си казваме и да си припомняме, че са важни за нас самите“, разказва доц. Христо Попов.
Обичаме си професията и бихме искали да направим достояние и на широката публика това, което правим, допълва той. Доц. Попов отбелязва, че това е доста тежка професия, свързана със сериозни усилия. Работи се не само през лятото, при необходимост се работи и в тежките сезони, на студено, сняг, влага.
„Така че е добре да си припомняме, че това, което правим е важно, обичаме го и да предаваме тази обич на тези, които идват след нас“, казва още директорът на НАИМ-БАН.
/АВП/
news.modal.header
news.modal.text