site.btaВестник "24 часа" организира деветата церемония за връчването на "Академичните оскари"
Вестник "24 часа" организира деветата официална церемония за връчването на "Академичните оскари" - отличия за университетите, които са първи в рейтинга на висшите училища по професионални направления. Церемонията ще се състои на 17 януари в NV Tower в София, на бул. "Г. М. Димитров" 59 от 14:00 часа, съобщиха организаторите.
На церемонията са поканени да участват българският еврокомисар с ресор "Стартъпи, изследвания и иновации" Екатерина Захариева, ректорите на университетите, които са първи в класациите по професионални направления и представители на бизнеса. По традиция са поканени да присъстват също министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, кметът на София Васил Терзиев, председателят на Българската академия на науките член-кореспондент Евелина Славчева, министри на образованието и науката от българските правителства след 1990 година и изявени студенти.
Както писа БТА, най-висок среден облагаем доход получават завършилите „Военно дело“ и „Информатика и компютърни науки“ (над 4500 лв.), следвани от тези, които са завършили „Математика“, „Металургия“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Национална сигурност“, „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми“, „Енергетика“, „Обществено здраве“ и „Електротехника, електроника и автоматика“ (между 3000 и 4000 лв.). Тези данни бяха оповестени на 29 октомври 2024 г. от служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков и от Георги Стойчев от консорциума "ИОО-С", съставен от Института "Отворено общество" и от "Сирма Груп". Тогава те представиха новите данни от 14-ото издание на Рейтинговата система на висшите училища в България.
Данните показаха, че на ниво конкретно висше училище най-висок среден облагаем доход получават завършилите магистърски програми в направлението „Администрация и управление“ на Американския университет (9697 лв.) и „Информатика и компютърни науки“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (7869 лв.) и Нов български университет (7200 лв.). Сред завършилите бакалавърски програми най-висок облагаем доход имат завършилите „Информатика и компютърни науки“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (6738 лв.).
За 2024 година в Рейтинговата система бяха включени 51 акредитирани висши училища, предлагащи обучение в България в рамките на 52 професионални направления. Въз основа на десетки показатели са измервани различни аспекти на учебния процес, научната дейност, учебната среда, предлаганите социално-битови и административни услуги, престижността и регионалната значимост на висшите училища, както и реализацията на завършилите на пазара на труда.
В общите стандартизирани класации по професионални направления на Рейтинговата система за 2024 година Софийският университет „Св. Климент Охридски“ са класира на първо място в 22 професионални направления от общо 29, с които участва в класациите. Техническият университет в София се класира на първо място в шест професионални направления от общо 11, с които участва в класациите. Медицинският университет в София е първи във всичките пет направления, по които предлага обучение. Химикотехнологичният и металургичен университет има три първи места. Аграрният университет в Пловдив, Тракийският университет в Стара Загора и Лесотехническият университет в София имат по две първи места. Други 11 висши училища оглавяват по една класация. Още четири висши училища оглавяват класации по конкретна образователно-квалификационна степен. В осем професионални направления общите класации се оглавяват от висши училища извън столицата, а в едно професионално направление - от частно висше училище.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text