site.btaИзложба отбелязва 125 години от рождението на Стефан Георгов
Изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“ отбелязва 125 години от рождението на художника. Експозицията ще е в музей-галерия „Анел“ и ще продължи от 27 ноември до 16 декември, съобщават организаторите.
Експозицията включва 90 произведения живопис и рисунки. Към нея се издава каталог на български и английски език, който се реализира по проект на Министерството на културата.
„Георгов оставя трайна следа в българското изкуство със своя широк тематичен диапазон. За себе казва: „Аз съм един от художниците, които първи са рисували индустриален пейзаж в България“. Неговите пейзажи от мини Перник, създадени между 1931 – 1948 г., включват сцени от откритите рудници и миньорския живот, наситени със силен социален заряд. Те са създадени с дълбока чувствителност към ежедневието на хората и отразяват преломните исторически промени, които настъпват в живота след 9-ти септември 1944 г.“, отбелязва кураторката на изложбата Пламена Димитрова-Рачева.
По думите ѝ в сериите с рисунки и живопис на Георгов от бригадирските движения и новите индустриални строежи на Перник са отразени програмни теми, характерни за изкуството на соцреализма. „Те носят документална стойност и силно емоционално въздействие на трудовия младежки ентусиазъм при строителството на ж.п. линията Ловеч – Троян, ж.п. линията Перник – Волуяк и новите заводи в Перник. В други – със сюжети от бригадирския живот – художника търси хармонията между труд и природа.
В градските пейзажи от Варна и София Георгов улавя уникалната атмосфера на своето време – сгради, улици и паркове, които носят духа на модернизиращия се градски живот“, пише Димитрова-Рачева.
Тя отбелязва, че художникът създава още селски пейзажи, автопортрети и портрети на членове на семейството му. Една от най-интересните теми в творчеството му е свързана с Народния театър и актьорското изкуство, допълва още кураторката на изложбата.
Стефан Георгов (1899–1987) е роден във Варна. През 1916 г. завършва III-та мъжка гимназия в София. Негов учител по рисуване е художникът Никола Петров (1913 – 1914). От 1917 до 1926 г. учи в Художествена академия в София, специалност „Живопис“ - при проф. Цено Тодоров, проф. Иван Ангелов и проф. Димитър Гюдженов. Две години по-късно завършва специален курс по живопис.
Представял е свои творби на самостоятелни експозиции, общи изложби, биеналета на изкуствата. През 1969 г. е удостоен с орден „Св. св. Кирил и Методий“ II степен.
/ ГН
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text