site.bta По време на пост човек трябва да се погрижи за своето душевно и телесно спасение, каза отец Петър от търновския храм „Възкресение Христово“
По време на пост човек трябва да се погрижи за своето спасение не само душевно, но и телесно, каза за БТА предстоятелят на храм „Възкресение Христово“ във Велико Търново отец Петър. На днешния ден, в който се почита св. Екатерина, той подчерта, че господстващият празник е неделята, в която християните се събират за Света Литургия. Това е едно от най-важните богослужения, защото тогава се извършва и едно от тайнствата на църквата - Светото Причастие. Самата Света Литургия е образ на Тайната вечеря, на която Христос причастява светите Апостоли и участвайки в нея християните имат възможността да седнат около Христос на неговата трапеза, каза отец Петър.
Постът не се изразява само в храната, а има за цел да се преборим със страстите си, да се откажем от нещата, които ни дърпат към земното и да се опитаме да бъдем малко повече чеда Божии, обясни отец Петър.
След богослужението и Причастието, в Енорийския център при храм "Възкресение Христово" се състоя и новата беседа от поредицата, която започна в първата неделя на ноември. Днес темата бе „Рождественския пост“, бе подготвена от студента по Богословие в Православния богословски факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ Нина Николова.
Според Устава на Българската православна църква Рождественският пост е вторият по своята продължителност след Великия пост. Той е 40-дневен и не е така строг като Великия и Богородичния, като е подобен на Апостолския (Петровия), обясни Николова. Започва от 15 ноември и завършва на 24 декември. В навечерието на поста се отбелязват Рождествени заговезни с взаимно опрощение и заговяване. Консумира се блажна храна. Чрез разговори в църквата се създава нагласа за встъпване в предстоящия пост, посветен на славното Христово Рождество - един от най-светлите празници в историята на човечеството. През първата седмица на Рождественския пост и от 20-и до 24 декември включително се консумира само растителна храна с олио. През останалите дни на този пост, без сряда и петък, се разрешава яденето на безгръбначни животни, като охлюви, миди, октоподи. Традиционно на 21 ноември (Въведение Богородично и Ден на християнското семейство) и на 6 декември (Никулден) се разрешава и консумирането на риба. Човекът, който се готви за изповед и Свето Причастие е необходимо предварително да уточни с изповедника си начина и степента на постене, а ако боледува от някакви заболявания, да му съобщи и предписанието на лекаря си, посочи Николова.
Времето на поста е духовно извисяване и утвърждаване на православния християнин във вярата, каза в беседата Николова. Смисълът на всеки пост се заключва в любовта към Бога и ближния, защото върху любовта е основана всяка добродетел, изграждаща истинския пост. Именно тя е нашият единствен път към спасението. Може да се каже, че постът е време, в което се учим на търпение и приемане, уважаване на чуждите болки и граници, съпричастност, изграждане на здравословни взаимоотношения и обич към всеки човек и себе си. Постът е време за истина, осъзнаване и надежда, с която очакваме щастливите мигове след трудните изпитания. Очакваме всеки един празник, който е време на споделеност и пълнота в Бога и с ближните ни, завърши Николова.
Храм „Възкресение Христово“ е един от най-новите и във Велико Търново. Тъй като е недовършен, работата по него продължава и с помощта на много дарители, каза за БТА отец Петър. В момента изписват горния храм, а службите се извършват в неговата крипта „Св. великомъченик Георги“. Първата копка за изграждането на „Възкресение Христово“ е поставена през 90-те години на миналия век от тогавашния кмет Драгни Драгнев по инициатива на негово високопреосвещенство великотърновския митрополит Григорий. Дотогава в тази най-бързо развиваща се част на града няма храм. Службите в него започват през 2017 година, каза още отец Петър, който отговаря за енорията от 2012 година, а официално е предстоятел на храм „Възкресение Христово“ от 2014 г.
/РИ/
news.modal.header
news.modal.text