site.btaКнигата „Българската драматургия“ на проф. Франк Волман излиза за първи път на български език
Книгата „Българската драматургия“ на проф. Франк Волман излиза за първи път на български език, съобщават издателите от „Колибри“.
Томът обхваща основните периоди от развитието на сценичния дискурс у нас, започвайки с школските диалози и завършвайки с двайсетте години на ХХ век. Ценна е не само систематизацията на произведенията, но и оценката, обективирана от научния външен поглед на чешкия професор, пишат издателите.
По думите им едно от достойнствата на книгата на проф. Волман е, че той прави преглед не само на първостепенните по важност произведения, но и на маргиналните. „Открива и нещо съществено, което не назовава директно. Негодувайки с пълно основание около различни слаби опити, Волман всъщност подсказва, че българската драматургия така и не успява да изработи или да привлече и наложи категорични високи образци, към които да се придържа – всеки автор ползва матрицата на онова, до което се е добрал, в голямата си част съмнително. Изобилства от случайни пиеси, повечето преработки на популярни сюжети, за чиито първоизточници нашите ентусиасти дори не подозират“, разказват от „Колибри“.
Те дават пример със „Силата на кръвта“ (1910) на Иван Кирилов, която е наречена „зудермановски коктейл от суров натурализъм и пресилено проблематизиране“ от проф. Франк Волман. Като шедьовър авторът на „Българската драматургия“ квалифицира българската пиеса „Далила“ на Владимир Мусаков (1915).
Книгата излиза с предговор, научна редакция и коментарен апарат, чиито автори са Людмила Малинова-Димитрова и Людмил Димитров. Преводът е на Жоржета Чолакова. Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на националния фонд „Култура“ по програма „Създаване“, 2023.
Проф. д-р Франк Волман (1888–1969) е чешки литературен историк, славист, писател, поет и драматург, член на Пражкия лингвистичен кръжок. В Прага и Берлин следва етнография и сравнително литературознание. Основател е на специалността „Театрология“ в Академията за музикални и сценични изкуства в Бърно. За около десет години той проучва, написва и издава специални трудове за драмата на южните славяни - „Сърбохърватската драматургия“ (1924), „Словенската драматургия“ (1925), „Българската драматургия“ (1928) и „Драматургията на славянския Юг“ (1930), в която са включени 838 заглавия от 310 драматурзи. Българските драматурзи в книгата са петдесет и трима, представени със 134 творби.
/ ГН
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text