site.btaВарненско сдружение представя културно-историческото наследство чрез театър и настолна игра
Варненското сдружение „Наш свят“ представя културно-историческото наследство на града чрез театрален спектакъл. Проектът, наречен „Варна през вековете“ е създаден от драматурга и режисьор Ива Панева, която е директор на организацията, и е подкрепен от Фонд „Култура“ на Община Варна.
Сдружението съществува от 1999 г., но в първите години се занимава повече с младежки проекти, разказа за БТА Панева. Тя се включва в работата му през 2011 г. и започва да развива и театрална дейност.
Последният им проект „Варна през вековете“ популяризира културно-историческото наследство чрез театрален спектакъл, създаден от Панева, и аудио-тур из местни забележителности, свързани с историята на древния Одесос, като Епископската базилика и Римските терми. В представлението участват певицата Венера Мелеки, актьорът Петко Каменов и 10-годишната Ема Маркова, които разиграват сцени, вдъхновени от миналото, в близост до историческите места. Разхождайки се, зрителите слушат текст, подготвен в сътрудничество с историка Александър Минчев. По думите на Панева в туровете са се включили около триста души на различна възраст, като сред тях е имало и варненци, които не са посещавали досега някои от забележителностите. По проекта е гостувал театър „Скампи“ от остров Крит, който също е представил театрална разходка в централната част на Варна.
От сдружението организират и работилници, наречени „Одесос в миналото - Варна сега“, в които досега са участвали над петдесет младежи. Чрез театрални игри те са опознали историческите места в централната част на Варна. Заедно с екипа на сдружението са разработили и тематична настолна игра, която в момента се оформя като дизайн и предстои да бъде издадена. Панева се надява проектът да достигне и до варненските училища, където чрез играта децата да бъдат запознати с миналото на своя град.
Ива Панева е завършила актьорско майсторство в НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ в София, след което няколко години живее в Южна Африка, където се занимава с кино и телевизия. Създава драматургични и сценични произведения, които имат образователен и познавателен характер, предлагат задълбочаване в историята. Автор е на пиесата „Джуджи в Космоса“, която е поставяла в театър „Наш свят“ през 2013 г. и на сцената на Драматичен театър „Йордан Йовков“ в Добрич през миналата година. Реализира и съвместни сценични проекти с автори от Япония и Австрия. Панева е издала книга „Театърът като терапия“, която включва нейните разработки и изследвания за прилагането на сценичното изкуство като метод за работа с деца и младежи с дислексия и специални потребности или от аутистичния спектър, както и за превенция срещу антисоциално поведение.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text