site.btaАстрономи идентифицираха черна дупка, която може да се е образувала постепенно
Астрономи идентифицираха черна дупка, която може да се е образувала постепенно, а не както се смята в силна експлозия на масивна звезда, съобщи Ройтерс.
Черната дупка изглежда е възникнала чрез колапса на ядрото на голяма звезда в нейната смъртна агония, но без обичайния взрив. Тя е била гравитационно свързана с две обикновени звезди.
Черни дупки преди са били идентифицирани в орбита с друга звезда или с друга черна дупка в така наречените двоични системи. Това е първият известен случай на тройна система с черна дупка и две звезди.
Тази система се намира на около 7800 светлинни години от Земята в съзвездието Лебед. Една светлинна година е разстоянието, което светлината изминава за една година (9,5 трилиона км).
Черната дупка, наречена V404 Cygni, е обстойно изследвана, откакто е потвърдена през 1992 г. Преди това се смяташе, че е свързана само с една друга звезда, но данните от космическата обсерватория "Гая" на Европейската космическа агенция показаха, че вместо това има два спътника.
Приблизителната маса на черната дупка е девет пъти по-голяма, отколкото на нашето Слънце. Тя е в процес на поглъщане на един от своите спътници - звезда, чиято маса е седем десети от Слънцето. Звездата обикаля черната дупка на всеки 6,5 дни на разстояние около една седма от това между Земята и Слънцето. Черната дупка изглежда изсмуква материал от тази звезда, която се е издула в така наречената фаза на червен гигант като част от естествения процес на стареене.
Другата звезда е около 1,2 пъти по-масивна от Слънцето, но е доста далече. Обикаля ги на всеки 70 000 години на разстояние 3500 пъти по-голямо от това, разделящо Земята и Слънцето.
Причината, поради която изследователите мислят, че черната дупка се е зародила постепенно, е проста. Тройната система би се разпаднала, казват те, ако звездата, превърнала се в черна дупка, беше експлодирала.
Смята се, че черните дупки се образуват, когато голяма звезда изчерпи горивото в ядрото си и се срине навътре поради собственото си гравитационно привличане, което предизвиква огромна експлозия. Тя изхвърля външните слоеве в космоса. Полученото колабирало ядро образува черна дупка.
Някои астрономи предлагат друг път към образуването на черна дупка, наречен "директен колапс", в което звездата се свива, след като изразходва цялото си гориво, но не експлодира.
Ръководител на изследването, публикувано в сп. "Нейчър", е астрономът Кевин Бърдж от Масачузетския технологичен институт.
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text