site.btaУчилищата за лишените от свобода са много важни, каза директорката на СУ „Мито Орозов“ към затвора във Враца Надежда Монова
Училищата към затворите са едно място, на което много малко внимание се обръща, а всъщност е много важно, защото чрез образованието, което ние даваме на лишените от свобода, те имат шанс да променят своя живот в бъдеще, каза днес пред журналисти директорката на училището към затвора във Враца - Средно училище (СУ) "Мито Орозов", Надежда Монова.
На днешната дата училището отбелязва 20 години от възстановяване на дейността си. По думите на Монова и преди е имало училище към затвора във Враца, но е било затворено. В момента в СУ "Мито Орозов" се обучават 120 ученици от 1 до 12 клас, като е предоставена възможност за професионално образование в две професионални направления – откритата през 2022 година специалност „Работник в озеленяването“ и защитената специалност „Машинен монтьор“. Изучават се и два чужди езика – немски и руски, разказа директорката.
„Не всички имат огромното желание да учат, но идвайки в нашето училище, повечето намират своето място и разбират защо е важно да учат – за да могат в последствие да се реализират. Това е основната мисия на всичките шест училища към местата за лишаване от свобода. Имаме пълната подкрепа на директора на затвора, инспекторите, които се занимават със социалната дейност и възпитателна работа, също много ни съдействат“, обясни Надежда Монова.
По думите ѝ във врачанското училище към затвора в първи клас има записани около десетина човека, толкова са и дванадесетокласниците, а най-голяма е групата в девети клас, с новата специалност, свързана с озеленяването. Всички са на различна възраст, разказа още Монова, допълвайки, че в годините назад е имала и 73-годишен първокласник.
Училището към затвора функционира като всяко друго училище, посочи директорката. Учениците имат задачи за самостоятелна работа, която след това връщат за проверка, явяват се и на Национално външно оценяване (НВО), а на пробното НВО миналата година са показали много добри резултати по математика. „И те като другите ученици се притесняват как ще се представят. В годините назад е имало и такива, които са се явявали и на матури, и резултатите също бяха много добри – петици, четворки. Имаме изявени таланти – художници, такива с литературни дарби, имаме танцов състав „Мъжки ритми“, а почти всяка година имаме и носители на награди от литературния конкурс „Емилия Александрова“, обясни директорът.
Тя сподели още, че голяма награда за общо 14-те преподаватели са писмата, които получават от тези, които вече са излезли от затвора. „Момчета пишат с благодарност за това, което са получили тук и колко много то им е помогнало в живота“, разказа Надежда Монова.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text