site.btaКонкурс ще поощрява иновациите в образованието
Конкурс за иноватори ще поощрява иновациите в образованието. Инициативата е на ''ЕдТех България'' и Министерството на образованието и науката (МОН), като се очаква тя да стартира скоро. Това стана ясно по време на първия EdTech Innovators Forum 2024, който се проведе днес в ''София Тех Парк'', съобщиха организаторите.
Събитието се организира от Националната школа по мениджмънт, ''Социални иноватори България'', ''ЕдТех България'' и ''София Тех Парк''.
''Искаме да поощрим тези хора в образователната система, тези преподаватели, тези лидери, които работят по направления, свързани с дигиталните умения'', каза Наталия Митева, заместник-министър на образованието и науката в служебното правителство, по време на официалното откриване на събитието. ''В света, в който живеем, няма как да възпитаваме и образоваме активни, знаещи, можещи и успешни бъдещи граждани, без те да имат ключов набор от дигитални умения'', обясни тя.
Конкурсът ще се фокусира върху дигиталните умения, използването на изкуствен интелект, зелените технологии и устойчивостта. Ще бъдат отличени учители, директори, ученици и представители на бизнеса. Ключово внимание ще бъде отделено и върху ученето през целия живот. Ще бъдат оценени иновации, които решават текущи проблеми, които правят промени на системно ниво или които решават генерални проблеми, свързани със слабите звена на системата.
''Днес е празник и това е празник на иновациите и на знанието. Имаме подкрепата на Министерството на образованието и науката, за да създадем това движение на едтех иноваторите и да отличим хората, които искат да променят средата чрез технологии'', каза Албена Спасова, председател на УС на ''ЕдТех Бъргария''.
Събитието събра учители, директори, представители на институциите, и бизнеса, които работят в областта на образованието. Те дискутираха и даваха примери за това как технологиите могат да подпомогнат образованието.
''За нас винаги е било важно образованието - образованието от най-съвременен характер и с най-съвременните инструменти'', сподели Тодор Младенов, изпълнителен директор на ''София Тех Парк''.
Интересни примери за публично-частно партньорство и активно участие на местната власт в образованието даде инж. Огнян Атанасов, кмет на град Кюстендил.
''Огромна част от училищата са общински и общината задава посоката, в която трябва да се движат, и ако един кмет не мисли в тази посока, то трудно би могло нещо да се случи'', сподели той.
В програмата на форума бяха включени и два практически семинара, в рамките на които преподаватели от водещи университети и компании от Португалия, Румъния и Швеция споделиха как може да се трансформира образованието чрез виртуална реалност и изкуствен интелект. Те дискутираха и за това как могат да се подпомогнат младите таланти чрез иновативни модели на предприемачество.
Форумът се организира с подкрепата на Европейския съюз, чрез проектите VR4LEARNING (Virtual Reality for Digital Learning) и AIM (Advancing Inclusive Mentorship Programs for Higher Education), и на международните партньори MG Sustainable (Швеция), Университета в Гавле (Швеция), Университета в Евора (Португалия), Университета в Крайова (Румъния), и BEST Institut (Австрия).
''ЕдТех България'' е образователно-технологичен клъстер, който насърчава иновациите в образованието чрез създаване на екосистема, свързваща академични институции, бизнеси и експерти. Клъстерът работи за въвеждане на нови технологии и методи в българското образование с цел осигуряване на равен достъп до качествено обучение.
/ЙВЛ
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text