site.btaИзложба съвременна китайска калиграфия и нишково изкуство ще бъде показана в галерия „Академия“
Изложба съвременна китайска калиграфия и нишково изкуство ще бъде показана в столичната галерия „Академия“. Експозицията „Диалог между линия и нишка“ ще бъде представена от 28 октомври до 15 ноември, съобщава от НХА.
Това е съвместен проект на Националната художествена академия (НХА) и Китайската художествена академия от Ханджоу. По нея работи екип в състав: Шен Хао, куратор, Асадур Маркаров, асистент-куратор, Рен Дже и Мария Ганева. Организатори на събитието са Национална художествена академия, София, Китайска художествена академия – Факултет по калиграфия и Факултет по скулптура и публично изкуство, Ханджоу, Китай.
„През 2024 г. се навършват 75 години от установяването на дипломатически отношения между Китай и България. България е една от най-старите държави в Европа, и е втората страна в света, установила дипломатически отношения с Китай. Приятелските взаимоотношения между двете държави са устояли изпитанието на времето и пространството, преодолели са дистанцията, и стават все по-силни с годините“, казват от екипа на НХА.
Оттам припомнят, че през 1986 г. българският художник проф. Марин Върбанов създава Изследователски център за нишкото изкуство „Върбанов“ в Китайската художествена академия в Ханджоу. По думите им проф. Върбанов има значителен принос в изграждането на стабилни отношения между Китай и България в областта на изкуството и академичното образование.
„За укрепването на културния обмен и приятелството между двете страни, Китайската академия на изкуствата в Ханджоу и Националната художествена академия в София съвместно представят изложбата „Диалог между линия и нишка“- изложба на съвременна китайска калиграфия и нишково изкуство“, казват организаторите.
По думите им фокусът на изложбата е насочен към художествените изследвания и практики на преподаватели от училището по калиграфия и департамента по нишково изкуство на Китайската художествена академия в Ханджоу. Ще бъдат показани общо двадесет и осем творби, дело на двадесет и петима различни художници, работещи в областта на китайската калиграфия и нишковото изкуството.
„Темата на изложбата „Диалог между линия и нишка“ подчертава сложното взаимодействие на линиите както в калиграфията, така и в нишковото изкуство. Тези произведения на изкуството формират пластове от визуална и емоционална дълбочина, създавайки деликатен баланс между движение и покой, мекота и еластичност“, разказват от екипа.
Те отбелязват, че английското заглавие на изложбата Attitude in Black and White допълнително разкрива дълбоката връзка между движенията на ръцете и тялото, като външни прояви на вътрешния характер на художника по време на художествения процес. „Използвайки туш, хартия и влакна като изразно средство в своите произведения, художниците разкриват пред българската публика китайската философска мисъл и хуманистичен дух. В тази изложба черното и бялото надхвърлят границите на цвета, като се трансформират в разнообразни текстури и форми, предизвикващи въображението на зрителя“, посочват организаторите на събитието.
Екипът на НХА припомня, че калиграфията е една от най-старите традиционни форми на изкуство в Китай, която ясно отразява китайската философия и естетическото виждане за черно-бяло. През вековете са се развивали различни методи на полагане на туш върху хартия и са се формирали специфични калиграфски стилове. Калиграфията е олицетворение на стремежа на художниците към нови артистични и духовни иновации. Сравнение с калиграфията, нишковото изкуство е сравнително нова художествена дисциплина. Изследователският център за нишково изкуство „Върбанов“ поставя основите на академичното обучение в областта на нанишковото изкуство в Китай. Проф. Върбанов въвежда нишковото изкуство в Китайската художествена академия, и оттогава изследванията и художествените практики в тази област процъфтяват. Днес нишковото изкуство съществува като самостоятелен департамент, който продължава да се развива. Произведенията в тази изложба показват наследството на проф. Върбанов и неговото влияние върху развитието на преподавателите от Департамента по Нишково изкуство. Творбите показват също така новаторското мислене и иновативните художествени практики в съвременния китайски и международен контекст, отбелязват още от НХА.
/ВСР
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text