site.btaДискусия върху книга на Серхий Плохий за руския национализъм ще се състои на 7 октомври
Дискусия върху книгата „Изгубено царство. История на руския национализъм от Иван ІІІ Велики до Владимир Путин“ на Серхий Плохий ще се състои на 7 октомври в театралната зала на културния център на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщават организаторите.
Събитието ще е с участието на преводачката на книгата Невяна Андреева, историците доц. Алексей Кальонски и главен асистент Евлоги Станчев, журналиста Бойко Василев и проф. Александър Кьосев.
Книгата на харвардския историк от украински произход Серхий Плохий проследява развитието и пресечните точки на руския национализъм и империализъм в продължение на близо 600 години - от възникването на независимата Московска държава до анексията на Крим. Томът е издаден пет години преди войната в Украйна.
Плохий се интересува от процесите, които формират руското национално самосъзнание и от неговото отражение върху историческото развитие на Украйна, разказват организаторите на дискусията. Анализът му преброжда много исторически пътища и посоки: от основополагащия мит за „изгубеното царство“ през сложната съдба на подложените на непрекъсната експанзия и асимилация западни покрайнини на Руската империя и до зараждането на украинско национално самосъзнание.
Разговорът върху „Изгубено царство“ е и първата дискусия от „Фестивала за европейска солидарност“ – инициатива, посветена на 35-годишнината от падането на Берлинската стена. В нея ще са включени над 20 събития от десетки български и международни партньори. Програмата ще се състои от октомври до месец декември тази година. Тази година общата тема на фестивала е „Стени“.
Серхий Плохий е професор към катедрата по украинска история „Михайло С. Хрушевски“ към Харвардския университет и директор на неговия Украински изследователски институт. Роден е в Нижни Новгород, Русия от родители украинци и е отраснал в Запорожие, Украйна. Живял е и е преподавал в Украйна, Канада и САЩ. Книгите му, сред които „Руско-украинската война“, „Портите на Европа: история на Украйна“, „Чернобил: историята на една ядрена катастрофа“, „Ялта: цената на мира“, „Последната империя: финалните дни на Съветския съюз“, са преведени на близо 20 езика.
/ ГН
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text