site.btaСмартфоните са запалили млад изследовател от САЩ по компютърните науки
Смартфоните са привлекли интереса на американеца Джеймс Спан по компютърните науки. Днес той е докторант по компютърни науки в университета на Уорчестър, САЩ, алумни на Хайделбергския лауреатски форум и един от двамата водещи на церемонията по откриването на тазгодишното 11-о издание на конференцията. е
„Най-вълнуващото на този форум са различните гледни точки към науката. В някои страни има специален фокус върху определена сфера или теми в компютърните науки, в други страни има различни акценти, търсения и опит. Тук можем да погледнем нещата заедно и по-широко“, смята той.
Пред БТА Джеймс Спан разказа как е открил пътя си в науката. „Когато бях в гимназията, на пазара излязоха айфоните и си казах, че това е много интересно, исках да разбера как работи. Този интерес ме накара да направя приложение за айфони. Това ми хареса още повече и си казах, че трябва да продължа да се занимавам с програмиране. Проучих и разбрах, че има университетска специалност по компютърни науки и се насочих в тази област, разказа Джеймс. Вече в университета срещнах професор, който прави изследвания, и започнах работа по докторантурата си с него“.
Със смартфоните всички деца и ученици са в някаква връзка с математиката и компютърните науки, смята Джеймс Спан. По-малките може би не са наясно как работят тези устройства или как Инстаграм им показва всички тези снимки и видеа. Смятам, че младите хора имат интерес, просто трябва да има повече възможности да учат програмиране и как тези системи работят заедно, каза докторантът.
Той поясни, че математиката е в основата на компютърните науки, не само при изчисленията и алгоритмите, но и в логическите структури, във всичко, което ни заобикаля.
Хората се страхуват от математиката, но не се страхуват от технологиите. Математиката и компютърните науки не са за всеки, но всеки трябва да има шанс да опита дали тези дисциплини са негово поприще, каза Спан.
Джеймс Спан изследва взаимодействието между компютрите и хората. Това, което го интересува и към което насочва работата си, са инструменти за комуникация между глухи и чуващи хора. Според него, ако може да се създаде инструмент с участието на изкуствен интелект, който да помогне в тази комуникация с жестомимичния превод, това би улеснило изключително общуването на родителите с деца с проблеми в слуха, родителите биха могли с помощта на тези инструменти да научат и да практикуват жестомимичния език.
В свободното си време обича да се отдава на фотография и на готвене. Твърди, че е майстор на омлетите, но отказва да сподели рецепта. Категоричен е, че приготвянето на омлет е идеален начин да се разтовари от стреса.
/РБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text