site.btaЛюдмила Калоянова разказва история за незарасналите рани и изкуплението в нова книга
История за незарасналите рани и възможното или невъзможно изкупление разказва Людмила Калоянова в новата си книга „Американски триптих“. Това съобщават издателите от „Жанет 45“.
По думите им романът засяга темите за вината и покаянието, за изгубената и намерена идентичност. Историята е разказана на фона на съдбата на три поколения емигранти в Америка. Сюжетът проследява търсенето на икона, изчезнала преди повече от столетие от малко градче на брега на Черно море.
„Трансформирането на носталгията в креативен процес за възкресяване на миналото, постоянната отвореност на наратива към варианти и възможности за постигане на решения очертават достойнствата и приносите на „Американски триптих“ в потока на съвременната българска литература“, отбелязва писателката Здравка Владова-Момчева.
Според Людмил Димитров съждението, че има емигранти, които обичат родината повече от тези, които живеят в нея, е отрезвяващ акцент в романа на Людмила Калоянова. То може да бъде осмислено и като представителен слоган на българската участ след падането на Берлинската стена, допълва той.
Людмила Калоянова е поет, писател и преводач. От 1990 г. живее в САЩ, където защитава докторска дисертация на тема женска идентичност и креативно писане. Създател и главен редактор на електронния сайт за литература и изкуство Аternapress.
Автор е на литературно-критическото изследване Creatures of Transition (Peter Lang Publishing, 1998), което повдига въпроса за пола като културен и социален конструкт в литературния дискурс от началото на миналия век, поетичния сборник Аnadromous и историко-културологичния труд „Между лавъра и кръста“. Редактор и съставител е на алманаха „Дъщерите на България по света“.
/ ГН
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text