site.btaВъв Велико Търново възстановиха сграфито пано на около половин век, посветено на Велчовата завера
Във Велико Търново бе възстановено сграфито пано на около половин век, посветено на Велчовата завера. То е с площ близо 67 квадратни метра, като шест от тях изцяло липсваха, а също така имаше опасност целият стенопис да рухне. Възстановителните дейности започнаха на 13 май и продължиха два месеца и половина.
Екипът, който изпълни задачата, е от Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Ръководител на групата бе доц. д-р Милен Джановски, а негови помощници - асистентът му докторант Христо Христов и студентът Теодор Атанасов. В продължение на около 20 дни участие в дейностите взе и синът на автора на стенописа – Христо Гелов, който пристигна от Испания, където живее.
Ръководителят на екипа доц. д-р Милен Джановски разказа, че секторът под падналата мазилка е бил отлепен от стената и при по-силен вятър е имало заплаха рушенето на паното да продължи. Това наложило инжектирането на свързващи разтвори, които да го закрепят по-здраво към тухлената стена. Изображението е било допълнително увредено и от използваната бетонна рамка при предишното оздравяване на силно наклонената стена, на която е стенописът, посочи доц. Джановски. Работата по възстановяването на сграфито паното е била сложна като технология. За да бъдат постигнати цветове, максимално близки до оригиналните, на червеното са направени 13 проби в продължение на 13 дни, при смесване на точни количества от различни бои. Накрая всичко е покрито със специални грундове, които да запечатат изображението и да го запазят, разказа още ръководителят на екипа. Допълнителна трудност за екипа са били високите летни температури и постоянното движение по пететажното скеле.
Това е последното от четирите сграфито пана в старата част на Велико Търново, имащи нужда от реконструкция, като неговото първоначално състояние беше най-лошо. Проблемите с тези стенописи идват оттам, че с годините те са изложени на различни атмосферни условия, а многото течове по стените през студените дни се превръщат в лед, който при раздуването си ги разрушава, поясни доц. Джановски.
Екипът на Милен Джановски започва възстановяването на четирите пана през 2018 г. Първа е творбата на Марчо Караджов, посветена на майстор Колю Фичето. Продължават със срещуположното пано на Григор Спиридонов, което изобразява средновековни търновски воини, а третото е на съседната панорамна площадка, с автор Благой Иванов, пресъздаващо посрещането на ген. Гурко в старата столица. Четвъртото възстановено пано е това на Никола Гелов, посветено на Велчовата завера. Срещу него се намира и стенопис на Никола Хаджитанев, но той е в добро състояние и засега няма нужда от намеса по него, посочи доц. Джановски. Възстановяването на тези емблематични за града творби става по поръчка на Община Велико Търново, а идеята е на вече покойния бивш заместник-кмет – художникът Ганчо Карабаджаков, допълни той.
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text