site.btaINSAIT пуска за безплатно ползване българския чат с изкуствен интелект от последно поколение - BgGPT
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ пуска тази неделя за безплатно и свободно ползване новия чат с изкуствен интелект от последно поколение BgGPT. Това съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Предвидена е демонстрация на възможностите на новия чат, която ще се състои в неделя (24 ноември) от 10:00 ч. в INSAIT (бул. "Цариградско шосе", "София тех парк", Synergy Tower).
Ще бъде представена и статистика за ползването на BgGPT до този момент, както и темите, за които най-често българите задават въпроси на изкуствения интелект.
Както писа БТА, Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) представи на 19 ноември нов изкуствен интелект от последно поколение, създаден да работи на български език. Събитието се състоя в Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и в него участваха тогава служебният министър-председател Димитър Главчев, служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев.
Научният директор на института проф. Мартин Вечев и изпълнителният директор инж. Борислав Петров представиха възможните приложения на новия изкуствен интелект и данни за представянето му в сравнение с някои от най-популярните продукти на технологични гиганти от целия свят.
Този ден е много важен и превратен за България, защото чрез INSAIT страната ни създаде първия изкуствен интелект на световно ниво. Новият генеративен модел на института е свободно достъпен на https://models.bggpt.ai/ и може да бъде свален и интегриран в системите на всяка българска институция, частна компания или обществена организация. Ключово предимство на модела пред платените платформи е осигуряването на информационна защита - той може да се използва от дадена организация, без да се налага тя да споделя данните си с външни компании. В образованието могат да се изграждат системи с изкуствен интелект на базата на тези нови модели за персонализирано обучение на ученици, на студенти, като се взимат предвид техните оценки, отзиви, предистория, обясни тогава проф. Вечев.
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text